
Izraelski ‘One World Cannabis’ zajedno sa klinikom ‘Sheba Hospital’ ispituje tvrdnje da kanabis pokazuje uspešne rezultate u lečenju višestrukog mijeloma
Zagovornici upotrebe marihuane u medicini su veoma često podržavali kanabis kao način borbe protiv hroničnih bolova, ali na osnovu medicinskih istraživanja veće količne (doze) ovog “štetnog” leka mogu da budu od velikog značaja u borbi protiv bolesti kao što je kancer.
Sheba Academski Medicinski Centar, koji se nalazi u Tel Avivu, udružio se, kroz svoj ogranak OWC Pharmaceutical Research, sa US-Israeli institutom koji se bavi istraživanjima u vezi sa kanabisom One World Cannabis, kako bi sprovela studiju o efikasnosti kanabisa u borbi protiv višestrukog mijeloma, raka ćelijske plazme.
Ćelijska plazma je deo imunog sistema, i u normalnim uslovima ćelije luče antitela koja napadaju strane supstance u našem krvotoku.
Kod višestrukog mijeloma dolazi do smanjenja proizvodnje ćelijske plazme, tako da, umesto lučenja antitela dolazi do skupljanja tih stranih supstaci u kostima, što dovodi do pojave tumora.
Tretmani koji se najčešće primenjuju u ovakvim situacijama su hemioterapija i zračenje. Ovakvo stanje se smatra neizlečivim.
Nekoliko skorašnjih studija ukazuje na to da možda postoji mogućnost izelčenja višestrukog mijeloma – jedna na Univerzitetu Kamerino u Italiji, i druga na US National Institutes of Health. Na osnovu italijanske studije iz 2013, koja potvrđuje raniju NIH studiju, kanabidiol (CBD) , jedan od glavnih sastojaka kanabisa ,”sam po sebi ili u kombinaciji sa BORT (komleks proteinskih inhibitora) sprečava rast, ograničava ciklus ćelijske progresije i povećava nestajanje mijelomskih ćelija.
Dalja istaživanja u vezi sa lečenjem kancera kanabisom – posebno njegove CBD komponente, koja je u mnogim studijam dokazala značajne medicinske koristi, prilikom lečenja , između ostalog – šizofrenije, depresije, reumatoidnog artritisa, srčanih bolesti i dijebetesa, kolitisa, upele jetre.
– Dr Merav Leiba, načelnik Klinike i istraživačke laboratorije za Multipli Mielom u institutu Sheba Academski Medicinski Centru za hematologiju, će voditi ovo istraživanje koje će nadgledati Dr. Alan Šakelford, šef naučnog odelenja OWC’s.
Od kada se pojavila, u decembru 2014 godine, kompanija OWC sakupila je od investitora oko 2 miliona dolara za svoja istraživanja o upotrebi kanabisa u lečenju Kronove bolesti, Turetovog sindroma, migrene, hroničnih bolova, Alchajmerove bolesti, pedijatrijske epilepsije, kancera prostate i dijabetesa.
Izrael je jedna od nekoliko država, zajedno sa državama SAD, koje omogućavaju upotrebu medicinske marihuane, kao i jedna od nekoliko država u kojoj je uzgajanje kanabisa u medicinske svrhe legalno.
Na osnovu pravila usvojenih prošle godine, izraelski pacijenti koji žele da upotrebljavaju marihanu kako bi olakšali hronične bolove ili rešavali druge zdravstvene probleme (kao što su psihoze) mogu da se jave jednom od 31-og licenciranog lekara za recept, koji se može da se realizuje u ovlašćenim apotekama.
Medicinski kanabis je trenutno legalan u Kanadi, Češkoj Republici, Izraelu, Holandiji i Urugvaju. U SAD, 34 države i Distrikt Kolumbija su prošli proces legalizacije koji omogućava medicinsku upotrebu marihuane. Iako je u SAD i dalje ilegalna na federalnom nivou, pravosudni sistem je omogućio, nizom pravila, da ovaj proces funkcioniše i da pacijentima bude omogućeno korišćenje kanabisa, uz strogo poštovanje zakonskih odredbi.
“Veoma smo zadovoljni mogućnošću za saradnju sa visoko cenjenim medicinsko – akademskim ustanovama i rad u skladu sa međunarodnim zakonskim protokolima”, naglasio je Živ Turner, OWC CEO. “Saradnja podržava cilj kompanije da bude prva koja omogućava upotrebu kanabisa u istraživanju i razvoju prilikom lečenja bolesti i medicinskih stanja .”
IRKA tim
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS