
Moderna medicina se takođe zove “evidence-based medicine” ili “medicina zasnovana na dokazima”. To znači da se sve činjenice proveravaju u strogo kontrolisanim studijama koje se zatim objavljuju u stručnim časopisima gde dobijaju i potvrdu struke.
Medjutim – ta se priča malo izmenila i što je najgore – u doba informatike – izmigoljila se iz stručnih krugova i izašla u javnost. I sada pacijenti s pravom gube poverenju u svoje lekare i lekove koje im oni prepisuju.
Promenila ju je farmaceutska industrija koja obrće pola triliona dolara godišnje. Ili 500 milijardi. Sa tim parama se mnogo može učiniti. Farmaceutsku industriju na globalnom nivou čine mali broj (uglavnom američkih) megakorporacija, koje imaju obaveze prema svojim akcionarima, a ne pacijentima. Što čini konflikt interesa.
Daleko najveći deo naučnih istraživanja u oblasti farmakologije finansira farmaceutska industrija. Neke stvari ostaju neistražene jer farmaceutska industrija nema interesa da ih istražuje (u sferi mog interesovanja to bi se moglo odnositi kako na medicinska svojstva kanabisa tako i na uzročno/posledičnu vezu između vakcina i poremećaja razvoja kod dece) U mnoštvu studija koje se vrše na institutima bolnicama i univerzitetima – objavljuju se samo one čiji rezultati odgovaraju naručiocima. Ostale ostaju neobjavljene pa tako kao da i ne postoje. Na primer, ako se napravi 100 studija od kojih 50 da pozitivan rezultat, a 50 negativan, objavljuju se samo pozitivne ili većina pozitivnih. Negativne – neobjavljene – kao da ne postoje. Tako se dobija iskrivljena slika o delotvornosti odnosno bezbednosti nekog leka.
Najnovije afere recimo o beta-blokatorima ili statin lekovima od kojih je umrlo na stotine hiljada ljudi zavrsile su se tako sto su farmaceutske kompanije platile odštete u milijardama i – nastavile po starom.
Ista je stvar i sa naučnim časopisima; od nekada skromnih stručnih časopisa oni su se pretvorili u visokotiražne glosije sa šljaštećim reklamama farmaceutskih kuća. Te reklame i preštampavanje pozitivnih studija o tim lekovima – to je ovom biznisu glavni izvor prihoda. Jer ti preštampani članci služe da ih predstavnici farmaceutskih kuća nose i pokazuju lekarima kao nove (i skuplje) čudotvorne lekove koje treba prepisivati.
Već sam pisala o koruptivnom odnosu izmedju farmaceuskih kuća i lekara. Pored naručenih i dobro plaćenih kliničkih studija (dr Đukic-Dejanovic je odlican primer ove vrste korupcije) tu su i skupi ručkovi simpozijumi i kongresi – gde lekari u morskom i planinskom ambijentu od pet zvezdica imaju priliku da budu upoznati sa najnovijom ponudom farmaceutskih kuća. Lekari, koji još od fakulteta nose stavove da su farmaceutski lekovi odgovor na sve, naivno veruju u sve što im se prezentira: to je za mnoge jedina edukacija posle studija. Ta sprega proizvodi odnos gde je lekar lojalniji svom farmaceutu nego svom pacijentu. Gde je spremniji da veruje ono sto mu farmaceut kaže (potkrepljeno iskrivljenim studijama u pristrasnom časopisu) nego empirijskim dokazima koje vidi svojim očima i da agresivno brani svoje stavove kad mu kolega ili pacijent iznosi suprotne.
Da rezimiram: interesi farmaceutskih kuća izbili su u prvi plan, na uštrb nauke, na uštrb lekara koji leče i na štetu pacijenata. To se radi spregom izmedju novca, naučnih institucija i stručnih časopisa i medicinske struke. Interesi pacijenata spali su na poslednje mesto.
Sva sreća: postoji jedan broj lekara koji je sačuvao integritet, postoji sve veći broj pacijenata koji su izgubili poverenje u sistem i rešili da svoje zdravlje uzmu u svoje ruke; i postoji izvor informacija – internet- koji im omogućuje da to učine, koji je meni omogućio da istražim i vama donesem ovaj tekst.
Izvori: dr Mercola – “Pristrasno objavljivanje: ugrađena mana koja vas može koštati života”; dr Beatris Golomb na Konferenciji o bezbednosti vakcina – “Uticaj koflikta interesa u predstavljanju bezbednosti lekova”; dr Andrew Saul – “Beta-blokatori za 5 godina izazvali smrt 800 hiljada ljudi”.
Autor: Vera Ranković
https://www.facebook.com/organskafarmaLajf/posts/814267758654233
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS