EFEKTI KONZUMIRANJA KANABISA
Izvor i linkovi: Wikipedia, besplatna net enciiklopedija
Akutni efekti konzumiranja marihuane veoma variraju zavisno od individue i količine i kvaliteta određene vrste kanabisa, ali generalno uključuju neke od sledećih:
- Blaga euforija, opšte osećanje blagostanja
- Relaksacija ili smanjenje stresa
- Povećan osećaj za humor
- Osećaj jače povezanosti tela i uma, prijatan telesni osećaj
- Povećanja svesnost čula
- Kreativno ili filozofsko razmišljanje
- Povećan osećaj za muziku i druge forme umetnosti
- Ublaženje bola (posebno glavobolje
- Smanjeno povraćanje
- Bronhodilacija (širenje u plućima)
- Opšte promene svesti
- Povećani apetit
- Blaga paranoja posebno kod novih korisnika i osoba koje nisu svesne da su uzele kanabis anksioznost
- Sasušenost usana, žeđ
- Usporenost/Opreznost
- Zakrvavljene oči
- Prekid linerarne memorije
- Subjektivna potentnost prema drugim drogama
- Problemi sa kratkotrajnom_memorijom
- Glavobolja
- Nejasnost, konfuzija
- Nespretnost
- Ispoljavanje latentnih ili postojećih mentalnih poremećaja
- Kada gori, dim sadrži kancerogene čestice Nivo rizika je predmet debate.
Efekti kanabisa zavise od pojedinca, okruženja, vrste biljke i metoda upotrebe. Sigurno okruženje je među prijateljima je tradicionalno preporučeno osobama koje je koriste prvi put. Neka od istraživanja pokazala su da THC ima efekta na promenu imunog_sistema, što između ostalog pomaže sprečavanje ili podstiče kancer, zavisno od studije. Postoje indikacije moguće blage alergije na kanabis kod pojedinih osoba.
Smrtna doza
Fatalno predoziranje kanabisom nikada nije zabeleženo. Prema “Merck Index” indeksu, 12-to izdanje, LD50 smrtna doza za 50% testiranih pacova je 42 mg po kilogramu telesne težine kada je inhaliran. Kod oralnog konzumiranja LD50 za pacove je 1270 mg/kilogramu odnosno 730 mg/kg za mužjake/ženke. Nemoguće je da THC u krvnoj plazmi dostigne nivo kod ljudskih korisnika (pušača) kanabisa, Istraživanja pokazuju da bi toksični nivo kod ljudi bio i viši nego kod pacova.
Zavisnost, tolerancija i simptomi povlačenja, kanabis depresija
Upotreba kanabisa ne stvara medicinsku zavisnost. Tolerancija ima tendenciju da nestane posle nekoliko dana apstinencije. Postoje određeni dokazi o korelaciji dugotrajne upotrebe i depresije kao i ispoljavanja prethodno postojećih mentalnih uslova. Ipak, veza između depresije i zloupotrebe supstance nije u potpunosti dokazana, jer je upotreba droge često izraz mentalonog stanja umesto uzroka.
Efekti dugotrajne upotrebe na pluća
Efekti dugotrajne upotrebe kanabisa zahtevaju još istraživanja. Jedan od najčešće spominjanih je zabrinutost da visoka koncentracija čađi i drugih štetnih materija može voditi povećanom riziku od raka pluća. Lule koje koriste vodeni sistem hlađenja i filtriranja poznate kao
bong, mogu smanjiti štetu nanetu plućima hlađenjem i značajnim filtriranjem dima. Skori izveštaji [1] sugerišu da su efekto marihuane na pluća barem jednaki onima koje izaziva duvan, međutim, branioci kanabisa ističu da se ne mora neizbežno pušiti, da se konzumira u značajno manjim dozama od duvana, i da prirodni kanabis ne sadrži aditive i radioaktivne elemente koji se nalaze u industrijskim proizvodima duvana.
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS