Ličnosti legalizacije: Miloš Simić
Srbija je tradicionalno poznata kao konzervativna zemlja gde se narušavanje zakona koji zabranjuje narkotike tvrdo kažnjava i gde policija i sudovi stavljaju znak jednakosti između konoplje i heroina. Međutim, otprilike u zadnjih pet godina ovde je, u širokoj javnosti, uspešno raširena svest o višestrukom terapeutskom potencijalu konoplje i to pre svega zahvaljujući aktivistima za legalizaciju organizacije IRKA, čiji je saosnivač Miloš Simić, današnja Ličnost legalizacije.
Starost: 57
Profesija: 2D i 3D dizajn
Aktivnosti i hobiji: konoplja, crtanje stripova i karikatura
Kako i kada si se upoznao sa konopljom?
Najpre sam probao hašiš („trava“ se u tadašnjoj Jugoslaviji nije mogla bog zna kako nabaviti) pre jedno trideset godina kada sam imao osamnaest godina i taman sam završavao srednju školu. Od malena sam bio takmičarski posvećen atletici i kako sam sazrevao, bio sam čvrsto ubeđen da je korišćenje „droga“ uključujući i marihuanu loše, mada sam u tom periodu sa prijateljima već pio alkohol i pušio cigarete. Doživljaj kada sam prvi put probao hašiš je ipak bio apsolutno pozitivan i sledećom prilikom sam opet rado zapalio. Ujedno sam sve više i češće pio alkohol sve do trenutka kada je moj dobar prijatelj pijan sedeo za volanom i doživeo ozbiljnu saobraćajnu nesreću. Tog momenta sam odlučio da ću prestati da pijem – a hašiš je u tome poprilično pomogao.
Znači postao si redovni rekreacioni korisnik?
Konoplju, tačnije tada još uvek hašiš sam počeo redovno da pušim tek prilikom studiranja arhitekture na fakultetu, jer mi je odlično stimulisao kreativno razmišljanje – slično kao i u slučaju većine mojih kolega. Bili smo prva generacija jugoslovenskih studenata koja je preferirala konoplju i psihodelične biljke umesto alkohola.
Šta te je dovelo u svet aktivizma za legalizaciju?
Polovinom devedesetih mi je umro otac od raka. U to doba za mene nije bio problem da nabavim bilo kakvu količinu hašiša, ali nisam ni slutio da postoji nekakav lekoviti potencijal u supstancama koje on sadrži. Kada sam godinama kasnije, uz pomoć stručne literature, došao do informacija o funkcionisanju endokanabinoidnog sistema i o tome kako kanabinoidi ubijaju ćelije raka, odlučio sam da počnem sa aktivnim propagovanjem ideje legalizacije konoplje. Pre nastupa prohibicije, u Jugoslaviji se gajila uveliko kao strateški važna poljoprivredna kultura, dok danas kod nas čovek može da završi u zatvoru zbog jednog džointa.
Imaš li nekakav „normalan“ posao, ili si profesionalni aktivista?
Od fakulteta živim kao grafički ilustrator i autor komiksa. Prilično dugo sam radio honorarno, sve dok na kraju devedesetih nisam dobio ponudu da radim kao glavni dizajner u velikom 3D animacionom studiju koji je bio prvi studio takve vrste u jugoistočnoj Evropi. Poslednjih godina, ipak, ostavljam veliki deo svojih obaveza kolegama koji na sreću imaju razumevanja za moje dobrovoljničke aktivnosti u okviru naše Inicijative za promenu zakonske regulative kanabisa (IRKA). Tako zarađujem manje novca, ali to je dovoljno za život i mogu više vremena posvetiti radu naše organizacije i pomaganju obolelim ljudima.
Možeš li da nam opišeš ovu organizaciju?
IRKA udružuje pacijente koji se leče ili žele da se leče konopljom i njihove članove porodica. Među glavnim ciljevima je obrazovanje srpske javnosti u oblasti medicinske koristi konoplje, saradnja sa naučnim i lekarskim institucijama, pružanje asistencije pacijentima prilikom lečenja i napor da se dostigne izmena zakona koji zabranjuju gajenje i konzumiranje konoplje u bilo kakve svrhe. Na početku je bila uopšte prva fejsbuk stranica u Srbiji posvećena legalizaciji i lekovitom iskorišćavanju konoplje koju sam osnovao 2012. godine. Danas imamo preko 35 000 obožavalaca iz celog Balkana. Dvehiljade trinaeste godine smo s drugarima počeli da proizvodimo ekstrakte za obolele članove porodica i u avgustu te godine smo takođe zvanično osnovali Udruženje IRKA.
Od tog doba smo poprilično napredovali: zahvaljujući razmeni informacija sa kolegama iz regiona (pre svega iz Slovenije i Makedonije) i komunikaciji sa priznatim stručnjacima na konferencijama i društvenim mrežama, poboljšali smo postupke i metode proizvođenja ekstrakata i što je takođe vrlo bitno, uspeli smo znatno da promenimo mišljenje javnosti. Još pre par godina, ljudi su se plašili samo da izgovore reč marihuana, danas s druge strane javno raspravljaju o lekovitim učincima, dele na internetu fotografije iz bašti ili izveštaje lekara.
Izvor: http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/2877-osobnost-legalizace-milos-simic
IRKA tim
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS