
Socijalni kanabis klub Beograd učestvovao je, na poziv Centra za marginu, na panelu u okviru koga se govorilo i o legalizaciji kanabisa u Srbiji.
U izveštaju organizatora navodi se da su kao govornici pozvani stručnjaci u oblastima o kojima se razgovara i da stavovi izneti na konferenciji ne predstavljaju nužno stavove organizacije i njenih članova.
Panel je otvorio dr Dejan Stevanović koji je naglasio da će kroz prezentaciju prikazati samo podatke različitih medicinskih istraživanja i da neće iznositi svoje stavove o korišćenju kanabisa u medicini.
Doktor je naglasio da kanabis pripada prvoj grupi droga koja se smatra najopasnijom jer izazivaju visok stepen zavisnosti.
Kao veliki problem kod korišćenja kanabisa u medicinske svrhe, kaže dr Stevanović, javlja se doziranje, jer različite količine drugačije utiču na pacijente, zavisno od bolesti o kojoj se radi.
Kada govorimo o raku, potvrđeno je da kanabis pozitivno utiče na smanjenje bolova kod pacijenata sa tom bolešću, ali se i tu javlja problem korišćenja prave doze kanabisa.
U skoro svim istraživanjima, objašnjava dr Stevanović, javljaju se iste nuspojave: vrtoglavica, mučnina i promene u kratkotrajnom pamćenju i kogniciji.
Što se tiče multipla skleroze, činjenica je da kanabis pomaže pacijentima jer pozitivno utiče na rad i opuštanje njihovih mišića, kaže dr Stevanović i ističe činjenicu da se kanabis danas koristi i u lečenju nekih mentalnih poremećaja, kao što je na primer anksioznost, iako ne postoji dovoljno istražiivanja i dokaza o tome.
Takođe, nekada se i poboljšanja kod obolelih pacijenata koji koriste kanabis objašnjavaju placebo efektom jer pacijenti veruju da je kanabis kao biljka zdravija od drugih lekova.
Prepreke za korišćenje kanabisa u medicinske svrhe, dr Stevanović vidi u postavljanju odnosa između THC-a i CBD-a i kontroli kvaliteta, jer se u mnogim biljkama javljaju različiti kanabinoidi,
zatim način primene kanabisa (npr. oralno ili drugim putem) i na kraju individualne razlike kod svakog pacijenta.
Dr Stevanović je zaključio da ne postoje dovoljno čvrsti i pouzdani dokazi za legalizaciju kanabisa u medicinske svrhe.
Predsednik beogradskog dela Udruženja IRKA Miloš Simić, predstavio je Udruženje i ciljeve Udruženja.
Udruženje je osnovano u avgustu 2013. godine i čine ga oboleli pacijenti koji se leče kanabisom, kao i građani koji se zalažu za legalizaciju kanabisa u Srbiji.
Govorio je o lekovitim svojstvima kanabisa, zbog kojih bi kanabis u Srbiji trebalo da bude dekriminalizovan i legalan za svaki vid upotrebe.
Objasnio je načine na koji kanabis funkcioniše u različitim situacijama, kao i to da doziranje i odnos jedinjenja kanabisa treba da budu prilagođeni svakom pojedinačnom slučaju.
Posebno je naglasio veliki napredak i uspeh u lečenju multiple skleroze, autoimunih i neuroloških bolesti, za koje medicina nema leka, a koji su pacijenti u Srbiji i na Balkanu ostvarili pomoću ilegalnog korišćenja ekstrakta cvetova kanabisa.
Istakao je da je osnovni problem tzv. “manjka dokaza” to što je većina istraživanja izvršena na životinjama u laboratorijskim uslovima, zbog zabrane istraživanja o kanabisu na ljudima. Nasuprot zapanjujućem broju studija (više od sto hiljada) na majmunima, pacovima i miševima, koje dokazuju veliku lekovitost kanabisa, postoji relativno mali broj kliničkih studija na ljudima.
Simić je naglasio da je u Srbiji tema legalizacije kanabisa u potpunosti medijski cenzurisana.
Problem nije samo u cenzuri, već i u hapšenjima ljudi koji su koristili kanabis kako bi napravili ulje za lečenje od različitih bolesti, upozorio je Simić i dodao da se Udruženje IRKA bori za pomoć ljudima koji boluju od različitih teških bolesti, uz podršku najboljih svetskih stručnjaka u ovoj oblasti, kao što je i Dr Robert Melamede. Istakao je žalosan podatak o krivičnim procesima protiv četrnaest bolesnih aktivista Udruženja među kojima su i majke, koji su javno svedočili o svom lečenju, a koji su uhapšeni zbog posedovanja svog leka u poslednjih dve i po godine.
Radionica o lečenju kanabisom, SKK Beograd IRKA gost dr Melamed
Govoreći o legalizaciji kanabisa, Udruženje ističe i pozitivne efekte legalizacije kroz poboljšanje ekonomije čitave zemlje.
Što se tiče kvaliteta semena kanabisa o kome je govorio Dr Stevanović, gospodin Simić tvrdi da bi uvođenjem zakona o legalizaciji upravo bila omogućena i kontrola kvaliteta proizvoda, što i jeste najbitnije za obolele i njihovo lečenje.
Simić je ukazao i na najnovija saznanja u istraživanju lekovitosi kanabisa, kao što je mešanje ulja od kanabisa sa kokosovim ili maslinovim uljem.
Ustanovljeno je da kokosovo i maslinovo ulje pojačavaju lekovito dejstvo kanabisa, njegovu bioefikasnost i apsorpciju (bilo da se koristi rektalno ili oralno)
i da je to forma u kojoj se ekstrakti nalaze u redovnoj prodaji u dispanzerima u državama gde je kanabis legalan.
Zaključak panela je da postoji potreba za postojanjem većeg broja kliničkih studija koje ispituju dejstvo kanabisa u medicini, koje će doprineti kvalitetnijim i preciznijim zaključcima, kao i promena zakonskog okvira.
Bez dekriminalizacije kanabisa istraživanja i lečenje pacijenata nije moguće, bar ne u punom obimu.
Više detalja bićemo u prilici da objavimo kada od organizatora panela, zatvorenog za javnost, budemo dobili dogovorenu kopiju snimka u kome se govorilo o legalizaciji kanabisa.
IRKA tim
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS