Hemikalije koje deluju na iste putanje u mozgu kao i marihuana mogu biti korisne kod prevencije povreda mozga koje se javljaju kod HIV-a, sugeriše novo istraživanje sa Univerziteta u Harvardu.
Otprilike 40% HIV infekcija dovode do neke vrste oštećenja mozga, kao što je kongitivno oštećenje povezano sa virusom HIV-1 (HIV-1 associated cognitive impairment – HAND) i demencija, prema tvrdnjama tima lekara sa odeljenja za eksperimentalnu medicinu Univerziteta u Harvardu.
„HIV ide na mozak u ranoj fazi HIV infekcije i izaziva uglavnom blago HAND oboljenje.“ objašnjava Hava Avraham, doktor nauka, koja je i koautor nove studije.
„Iako postoje veoma efikasni lekovi za HIV – standardna antiretrovirusna terapija za lečenje ove faze, mnogi od tih lekova ne mogu da pređu krvno-moždanu barijeru i zbog toga ne mogu da spreče oštećenje koje HIV izaziva na mozgu.“
Međutim, kanabinoidi mogu da pređu krvno-moždanu barijeru i pokazalo se da štite mozak od mnoštva oboljenja.
U najnovijoj studiji, koja je objavljena u Žurnalu farmakologije (Journal of Pharmacology), Dr Avraham i njene kolege su otkrili da kanabinoidi takođe mogu da pruže zaštitu od toksičnog proteina koga stvara HIV (virus), koji je poznat kao Gp120 protein.
Ovaj molekul (Gp120) prelazi krvno-moždanu barijeru i izaziva veoma toksično dejstvo na mozgu, pogotovo na nervnim ćelijama, koje su veoma bitne za funkcionalnost mozga.
Dr Avraham dodaje da proces koji se zove neurogeneza igra ključnu ulogu u razvoju moždanih neurona, koji se stvaraju od nervnih matičnih ćelija i roditeljskih ćelija.
Korišćenjem kanabinoida zvanog AM2421, koji deluje samo na CB2 receptore u mozgu (ne deluje na CB1 receptore), istraživači su bili u stanju da zaštite roditeljske i nervne matične ćelije od doza proteina Gp120. Dr Avraham kaže da je AM2421 imao „veoma pozitivne efekte na preživljavanje matičnih ćelija.“
Eksperimenti na životinjskim modelima su pokazali slične rezultate.
„Na osnovu ovih in vitro studija, mi smo analizirali neurogenezu in vivo u mozgu miševa. Miševi nisu bili lečeni, ili su bili lečeni sa AM2421. Onda smo proverili različite parametre neurogeneze i dobili smo veoma pozitivne rezultate (za AM2421).“
Dok su se istraživači fokusirali uglavnom na specifičan kanabinoid AM2421, koji deluje samo na CB2 receptore, Dr Avraham kaže da kanabinoidi koji deluju na CB1 receptore, i koji su uglavnom odgovorni za intoksikaciju, takođe bili efikasni. Ali kao i mnogi drugi, Dr Avraham veruje da neželjeni efekti kanabinoida koji deluju na CB1 receptore mogu da predstavljaju problem u kliničkim okolnostima.
„Takođe smo uočili u našim in vitro podacima da je CB1 agonist, koji smo koristili, takođe imao zaštitna dejstva. Problem je zapravo u tome da li možete lečiti pacijente sa CB1 agonistima, bez pojave zavisnosti i nekih drugih veoma značajnih neželjenih efekata.“
Dr Avraham kaže da već postoji određen broj CB2 specifičnih lekova koji su razvijeni za lečenje drugih oboljenja, i veruje da bi bilo brže da se ti lekovi odobre za lečenje oboljenja koja su povezana sa HIV-om.
Zanimljivo je da ranije studije sugerišu da razni kanabinoidi iz marihuane takođe mogu da imaju pozitivne efekte na neurogenezu.
Dr Avraham takođe smatra da njeni najnoviji nalazi mogu da imaju širu primenu, ne samo na HIV, i nada se da će buduća istraživanja biti urađena kako bi se istraživanja približila ispitivanjima na ljudima.
Studija je finansirana od strane Odeljenja za eksperimentalnu medicinu Bet Izrael medicinskog centra u Harvardu.
Prevod: Slobodan Petrović i IRKA tim 15. jul 2015.
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS