Uprkos strahu da bi legalizacija marihuane prouzrokovala veću upotrebu među adolescentima, novi podatci prikupljeni na uzorku od čak milion adolescenata pokazuju da se korišćenje marihuane u SAD-u – tamo gde je ona sada legalna za medicinsku upotrebu – nije povećalo.
Kroz period od 24 godine, milion adolescenata je jednom godišnje ispitivano da li su konzumirali marihuanu u zadnjih 30 dana. Istraživanje je uključivalo adolescente u dobi od 13 do 18 godina iz 48 država SAD-a. Naučnici su tražili odgovor na dva pitanja: da li se korišćenje marihuane povećalo otkad su te države donele zakon o medicinskoj upotrebi marihuane do 2014. godine, i da li se rizik da adolescenti počnu s konzumacijom marihuane promenio od donošenja tog zakona.
„Adolescentsko korišćenje marihuane ne povećava se nakon što država legalizuje marihuanu za medicinsku upotrebu.“, izjavila je autorka istraživanja dr. Debora Hasin, profesorka epidemiologije na Univerzitetskom medicinskom centru ‘Kolumbija’, navodi Gardian. „Štaviše, sve do sad, u državama koje su legalizovale marihuanu u medicinske svrhe, adolescentsko korišćenje marihuane je bilo više nego pre legalizacije i više nego u ostalim državama.“
Deca jednostavno ne žele da se poistovećuju sa bolesnima.
Istraživanje objavljeno u časopisu ‘Lancet Psychiatry’ takođe otkriva da, među najmlađim ispitanicima – učenicima osmih razreda (13 godina), količina korišćenja marihuane se smanjila. Hasin smatra da bi stariji učenici još uviek mogli gledati na marihuanu kao tabu ili ‘rekreacijsku’ supstancu, dok su mlađi učenici prilagođeniji konceptu marihuane kao leka.
Ipak, još uvek se vode polemike o korišćenju medicinske i rekreacione marihuane. Porasla je zabrinutost zbog nuspojava od pušenja marihuane koje se manifestuju kasnije u životu, kao i zbog zavisnosti i oslanjanju na program javnog zdravstva za pomoć u borbi protiv zavisnosti.
„Iz razloga što konzumiranje marihuane u ranom adolescentskom dobu može prouzrokovati mnogo dugoročnih štetnih učinaka, otkrivanje činilaca koji stvarno utiču na korišćenje marihuane među adolescentima morao bi biti prioritet istraživanja.“, rekla je dr. Hasin.
Od 1996. godine, 38 država SAD-a i Vashington odobrile su korišćenje marihuane u medicinske svrhe, s tim da su Colorado, Vashington, Aljaska i Oregon dopustile i tzv. ‘rekreacionu’ upotrebu, koja je po medicini zapravo preventivna. Ovi zakoni pomogli su da se prenese ideja da je marihuana sada prihvatljiva, ali savezna vlada još uvek klasifikuje marihuanu kao drogu prvog stepena, odnosno svrstava je u istu kategoriju sa heroinom i LSD-om. To znači da savezna vlast smatra da marihuana ima visok potencijal za zloupotrebu te da još uvek nema prihvaćenu medicinsku primenu.
Direktan link za stidiju:
Medical marijuana laws and adolescent marijuana use in the USA from 1991 to 2014: results from annual, repeated cross-sectional surveys
http://www.thelancet.com/pdfs/journals/lanpsy/PIIS2215-0366%2815%2900217-5.pdf
Prevod IRKA tim
Svakodnevna upotreba marihuane ne dovodi do promena u mozgu ni kod odraslih ni kod tinejdžera
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS