Istraživanja sugerišu hemopreventive prednosti kanabisa
U nedavnom istraživanju objavljenom u avgustovskom izdanju časopisa za farmaciju i farmakologiju , Japanski naučnici su ustanovili da su kanabinoidi korisni u borbi protiv kancerogenih tumora .
Studija je sprovedena iniciranjem rasta tumora kod miševa koji je tretiran sintetičkim kanabinoidima .
Sintetički kanabinoidi se razlikuju od fito – kanabinoida (koji se nalaze u biljkama, kao što je kanabis) po tome što su puni agonista. Tetrahidrokanabinol (THC), koji nalazimo u kanabisu, je samo parcijalni agonist. To može izgledati kao beznаčajna razlika, ali ova dva se veoma različito ponašaju u ljudskom telu.
Agonist nakon vezivanja za ćeliju aktivira receptore koji proizvode efekat . Supstance mogu da imitiraju prirodne agoniste . Oni se mogu klasifikovati kao delimični ili potpuni agonisti na osnovu težine reakcija koje izazivaju . JVH- 018 je kompletan agonist CB1 receptora.
Džon V. Hafman je stvorio niz sintetičkih kanabinoida . On sintetizuje molekule slične tetrahidrokanabinolu (THC) , glavnu komponentu kanabisa , da bi kreirao JVH-018 i njegove rođake .
Veća doza potpunih agonista , veća je ozbiljnost efekata; receptori su stalno aktivirani i stvaraju više određenih neurotransmitera ( endorfin , serotonin , dopamina, itd) u mozgu. Neki primeri uključuju metadon , kodein, oksikodon, morfijum , i heroin
Parcijalni agonist, s druge strane , aktivira receptore i promoviše proizvodnju neurotransmitera u manjoj meri. Kada se povećava doza delimičnog agonista , postoji samo mali porast u proizvodnji neurotransmitera , ako ih ima .
Nemačko istraživanje iz 1992 godine, navodi da poptuni agonisti , kao što je morfijum , imaju visok stepen zavisnosti u odnosu na parcijalne agoniste . Takođe je utvrđeno da izazivaju ozbiljne simptome odvikavanja . Mnogo je teže zloupotrebiti parcijalne agoniste nego poptoune.
U slučajevima kanabinoidnih receptora, potpuni agonisti mogu biti opasni . JVH – 018 i drugi sinteticki kanabinoidi su zabranjeni u zemljama širom sveta , uključujući i SAD. To je bilo nakon što su otkriveni ’’ mirisni ’’ sadrzaji proizvoda , kao sto su začin i K2 koji su između ostalih stanja povezani sa psihozom i konvulzijama
Kako je otkriveno da su kanabinoidi efikasni u borbi protiv raka ?
Istraživači su prvo izazvali tumor kod miševa kroz proces koji se zove Karcinogenezis. Miševima je ubrizgan 7,12 – dimethilbenz(a)antracena ( DMBA ) kako bi se pokrenuo rast tumora . 12-O-Tetradekanoilforbol-13-acetat ( TPA ) je supstanca koja se koristi da izazove zapaljenje i ubrza rast tumora.
Fitokanabinoidi izvedeni iz kanabisa su obično efikasniji od sintetičkih kanabinoida u kliničkim ispitivanjima za lečenje. Sintetički kanabinoidi ( JVH- 018 , JVH-122 , JVH-210 ) su posmatrani radi njihove sposobnosti u suzbijanju raka kože izazvanog putem TPA . Prema studiji , kanabinoidi su pokazali superiorne inhibitorne efekte protiv zapaljenja izazvanog putem TPA. Takođe suzbijaju i rast tumora.
Ovi rezultati pokazuju ulogu kanabinoida u prevenciji i lečenju raka . Iako je trenutna studija fokusirana na sintetičke kanabinoide, oni su smatrani nesigurnim. Zbog ovoga, dvostruka studija o efikasnosti izvedeih kanabinoida bi bila korisna.
Izvor http://www.medicaljane.com/2013/07/27/study-shows-cannabinoids-inhibit-tumor-growth/
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS