
U ovom izdanju Kanabionoidnih Profila ćemo razmatrati svojstva THCA i istraživati njene terapeutske prednosti. Naučite nešto o ovom kanabinoidu i saznajte koja se istraživanja trenutno sprovode da bi se utvrdio širok spektar medicinskih koristi.
Formula: C22H30O4
Molekularna Masa: 358.4733 g/mol
Tačka Dekarboksilacije: ???
Tačka Ključanja: 105 °C (220 °F)
LD50 (Letalna Doza): 5628mg/kg kod pacova (Nikotin, kod ljudi: 40–60 mg, 0.5-1.0 mg/kg)
https://www.youtube.com/watch?v=LYM3_r3W3PY
Tetrahidrokanabinolična kiselina (THCA) je bazična kiselina iz koje nastaje THC, i nalazimo ga u trihomama. THCA je najrasprostranjeniji kanabinoid i terpenoid, može da dostigne i preko 30% od mase kod pojedinih biljaka kanabisa. Odmah nakon berbe THCA počinje da se preobražava u THC. Taj proces se može ubrzati izlaganjem ubrane biljke toploti ili sunčevoj svetlosti. Jedan od glavnih razloga za konzerviranje kanabisa je da se THCA pretvori u THC, a sušenje je takođe korisno jer omogućava spaljivanje, a prilikom spaljivanja se preostali THCA pretvara u THC. Poznavanje dekarboksilacije* je veoma bitno pri spremnaju jestivih preparata od kanabisa jer se cvetovi kuvaju pre nego što se spoje sa puterom da bi se povećala potencija konvertovanjem THCA u THC.
Kao i svi bazični kanabinoidi koje možemo naći u živoj biljci kanabisa, ni THCA nije psihoaktivna, mada podstiče apetit kao i THC. Takođe poseduje znatna protivupalna svojstva, pomaže kod borbe protiv kancera i drugih vrsta tumora, dobra je za spavanje i tako dalje. Kao i za THC, postoji oralni test za detekciju THCA. Neki izvori tvrde da je THCA stabilno jedinjenje, mada Aphios research chemicals tvrde da je veoma nestabilno jedinjenje i da će se pretvoriti u THC u roku od par nedelja. To možda ima veze sa pripremanjem sintetičke THCA koju su koristili u svojim laboratorijama, u poređenju sa aktivnom THCA iz živih biljaka kanabisa. Bez budućih istraživanja o stabilnosti THCA nećemo znati koliko brzo se THCA konvertuje u THC.
Terapeutske upotrebe
* Olakšavanje bolova
* Smanjuje mučninu i povraćanje
* Umanjuje zapaljenje
* Pomaže kod nesanice
* Suzbija grčeve u mišićima
* Za THCa je utvrđeno da i poboljšava i potencijalno suzbija funkcije imunog sistema
* Usporava oštećenja nervnog sistema i mozga
Trenutno se istražuje
Antiemetik – za THC je odavno ustanovljeno da je korisno sredstvo u borbi protiv mučnine, ali je istraživanje iz 2013. godine otkrilo da uloga THCa može biti još efikasnija. To znači da pacijenti koji pate od mučnine a ne žele da iskuse psihoaktivne efekte THC-a treba da razmotre upotrebu THCa.
Kancer – mnogi izvori na internetu tvrde da THCa pomaže u borbi protiv kancera, ali malo je istraživanja urađeno da bi se ispitala antikancerogena svojstva ovog kanabinoida koji nije psihoaktivan. Jedno istraživanje iz 2011. godine nagoveštava antikancerogena svojstva THCa, ali fokus tog istraživanja je bio na interakciji raznih kanabinoida i TRP (Transient receptor potential) kanala. Jedno istraživanje iz 2013. godine koje se bavilo rakom prostate utvrdilo je da THCa može biti efikasna, ali nisu izneli detalje o mehanizmima delovanja tako da su preporučena buduća istraživanja na tu temu.
Lupus – iako nema formalnih istraživanja u vezi lupusa i THCa, Dr William Courtney i njegova žena Kristen su demonstrirali da sveže ceđen kanabis bogat sa THCa pomaže kod kontrole lupusa. Budući da je Kristen još uvek živa i uspešno nadgleda svoj lupus, to istraživanje još uvek traje i to sa uspehom.
Zaštita nervnog sistema – istraživanje iz 2012. godine rađeno na kulturama ćelija pokazalo je da THCa može biti blago neuroprotektivna za određene vrste moždanih ćelija, tako što sprečava neželjeno odumiranje ćelija. Ovi efekti svakako nisu tako značajni kao neuroprotektivna svojstva THC-a i CBD-a ali su svakako vredni budućih istraživanja.
*Dekarboksilacija – Hemijska reakcija koja odstranjuje karboksilnu grupu i pritom oslobađa CO2. Često je izazvana toplotom ili izlaganjem suncu.
Izvor: http://theleafonline.com/c/science/2014/07/cannabinoid-profile-crash-course-thca/
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS