
VAŽNO OBAVEŠTENjE! Kanabis je u Srbiji DEKRIMINALIZOVAN odlukom Ujedinjenih Nacija od 2. 12. 2020. Državna Komisija je dužna da hitno uskladi Listu PKS sa Listom UN koja je obavezujuća kao deo naše zakonske regulative i da skine Kanabis sa liste narkotika opasnih po život i zdravlje.
To praktično znači da sva hapšenja za posedovanje i uzgoj Kanabisa moraju odmah da se prekinu a pritvoreni puste!
Situacija je ozbiljna jer je trenutno najmanje 1000 osoba u pritvoru po ovom osnovu. SKK Beograd, IRKA i Nacionalana asocijacija konopljara Srbije, uputili su zahtev nadležnim institucijama da promptno usklade regulativu i o svemu obaveste javnost. Komisija za PKS već dva meseca ne postupa po dužnosti i time ozbiljno krši zakon, a državu dovodi u tešku situaciju da se suoči sa hiljadama zahteva za obeštećenje. Tekst zahteva Komisiji za psihoaktivne kontrolisane supstance Ministarstva zdravlja, sve objašnjava:
“Poštovani,
Obraćamo Vam se povodom najnovijih dešavanja kojima je Kanabis u Srbiji dekriminalizovan odlukom UN od 2. decembra 2020., tačnije stručnog i nadležnog Odbora Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC), koji je uklonio Kanabis sa liste narkotika, odnosno opojnih droga opasnih po život i zdravlje, i doneo odluku da se ubuduće Kanabis tretira samo kao opojna droga koja se koristi u medicinske svrhe i koja ne predstavlja opasnost po zdravlje i život. Odluka Ujedinjenih Nacija je doneta na predlog Svetske Zdravstvene Organizacije i njenih evropskih panadana, a na osnovu detaljne analize dostupnih i relevantnih naučnih i kliničkih studija o Kanabisu, kanabinoidima i endokanabinoidnom sistemu.
Usvojeni zaključak SZO, kao ovlašćene i stručne krovne međunarodne organizacije, bio je da ne postoje naučni dokazi o štetnosti kanabisa. Takođe, na osnovu analiza medicinskih studija doneta je preporuka da se Kanabis nalazi u kategoriji opojnih droga preporučenih u medicinske svrhe i istraživanja.
Ovde želimo da ukažemo na nedoslednosti u terminologiji sa kojima se susrećemo u praksi. SZO, UNODC i naš Zakon o psihoaktivnim kontrolisanim supstancama (PKS), pod pojmom ‘opojne droge’ smatra samo jednu od klasa PKS, što jasno proizilazi iz Zakona o PKS, gde se psihoaktivne kontrolisane supstance dele na osnovu načina delovanja na organizam, a ne na osnovu opasnosti po život i zdravlje. Podela ide konkretno na opojne droge, psihotropne supstance i ostalo.
Za razliku od Zakona o PKS, Zakon o krivičnom postupku (ZKP) pod pojmom ‘opojne droge’ smatra narkotike – psihoaktivne kontrolisane supstance opasne po život i zdravlje. Kaznena politika u Srbiji se ne vodi prema klasama supstanci, već samo prema tome da li su supstance opasne po život i zdravlje, što je i svrha i smisao krivičnih sankcija. Da je tako pokazuje i to što se pod nazivom ‘opojne droge’ u krivičnom gonjenju svrstavaju i mnoge psihotropne supstance (amfetamin, metamfetamin, ekstazi…). U suprotnom, svi optuženi za promet psihotropnih supstanci ne bi podlegali Zakonu o krivičnom postupku (član 246. i 247.), koji terminološki iako glasi ‘proizvodnja i promet opojnih droga’ ne pominje ‘psihotropne supstance’, a za koje se u praksi sudi i osuđuje.
Kako je Lista UNODC deo Jedinstvene Konvencije UN iz 1961. godine, koja je ratifikovana u Skupštini bivše Jugoslavije i kao takva postala sastavni deo domaćeg zakonodavstva, Lista Jedinstvene Konvencije UN je zvanična i obavezujuća i za sve organe Republike Srbije. Tako da u Srbiji trenutno postoje dve liste, obe proistekle iz važećih zakona. Sudska praksa obavezuje da se u slučaju postojanja dve regulative, u ovom slučaju liste, primenjuje ona koja je povoljnija za osumnjičenog.
Zakonska obaveza Komisije za PKS je da primeni i uskladi svoju Listu sa Listom Jedinstvene Konvencije UN, što je i sama Komisija više puta u prethodnom periodu isticala kao svoju obavezu, a koja proizilazi iz zakonske regulative kojom je Komisija osnovana. Dosadašnja praksa Komisije bila je da, bez rasprave, koriguje domaću Listu sa Listom Konvencije, kada god bi ta Lista bila promenjena. Kako je Kanabis skinut sa Liste narkotika, odnosno opojnih droga opasnih po život i zdravlje, na osnovu stručnih i naučnih dokaza prihvaćenih od relevantnih međunarodnih organizacija, vaša je obaveza da Kanabis uklonite sa liste narkotika.
Bilo kakav pokušaj kasnijeg vraćanja kanabisa na Listu narkotika, uslovljen je prilaganjem novih naučnih dokaza koji pobijaju tvrdnje SZO i odluku UN. Posebno želimo da ukažemo na presudu Suda Evropske Unije br. C-663/18, koji je u slučaju drugog kanabinoida iz Kanabisa, odlučio da Nacionalni sud (organ) mora da oceni dostupne naučne podatke, kako bi se uverio da se navodna “stvarna opasnost po javno zdravlje” ne temelji na čisto hipotetičkim razmatranjima. U praksi to znači da ni jedan državni organ ne može po svojoj volji bez jakih naučnih dokaza da traži ili stavi kanabis na Listu opojnih droga opasnih po život i zdravlje.
Postojanje dve liste, stvara pravnu nesigurnost i omogućava zloupotrebu tumačenja Zakona u krivičnim postupcima. Zbog nesporne činjenice da Lista Komisije proističe iz Liste Konvencije UN pozivamo Vas da promptno uskladite Listu Komisije, zbog velikog broja krivičnih postupaka koji se vode za dela vezana za Kanabis. Očekujemo da o navedenim promenama odmah po donošenju obavestite sve nadležne državne organe.
Tražimo da u skladu sa svojim obavezama date nedvosmisleno zvanično Mišljenje komisije o tome da se Kanabis više ne nalazi na spisku narkotika – opojnih droga opasnih po život i zdravlje, već samo na spisku kontrolisanih supstanci za medicinsko naučnu namenu.”
IRKA: Obaveštavamo javnost da je Komisija za PKS Ministarstva zdravlja, na čelu sa predsedavajućom dr Danicom Grujičić, u međuvremenu zasedala i nije postupila po zakonskoj obavezi da uskladi svoju Listu sa obavezujućom Listom UN. Time je zakon već prekršen, a prava mnogih sugrađana grubo zgažena.



IRKA tim
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS