(Decembar 2014) Najnovija istraživanja pokazuju da inhaliranjem (pušenjem) Marihuane korisnik zadržava vitak stas i smanjuje rizik od nastanka dijabetesa, što sugeriše da jedinjenja Kanabisa mogu pomoći pri kontrolisanju nivoa šećera u krvi.
I ako je poznato da dok ste pod dejstvom inhalacije, Marihuana podstiče apetit, i da razne grickalice posebno prijaju, najnovija istraživanja objavljena u medicinskom časopisu ,,American Journal of Medicine,, potvrđuju već poznatu činjenicu da Kanabis ima dvostruki učinak kada je u pitanju regulisanje telesne težine.
Po rezultatima dobijenim iz tri poslednje studije, naučnici zaključuju da su korisnici marihuane manje skloni gojenju i smanjuje se stepen rizika od dobijanja dijabetesa. Pored činjenice da korisnici kanabisa unose više kalorija od onih koji je ne konzumiraju, merenja su pokazala da imaju manju telesnu masu od onih koji je ne koriste.
Zašto? Vanredni profesor medicine sa Harvarda dr. Marej Mitlmen (Murray Mittleman), vodeći autor studije ističe kao najvažnije da se korisnicima, pod trenutnim dejstvom Kanabisa ubrzava metabolizam ugljenih hidrata, u odnosu na one koji nisu pod dejstvom , smanjuje se rizik od gubitka biološkog dejstva hormona insulina, potpomaže pri njegovom apsorbovanju i normalizuje šećer u krvi.
Istraživanje je vršeno na uzorku od 4600 muškaraca i žena u Nacionalnom centru za ispitivanje nutricionizma u periodu od 2005-2010 godine. Među ispitanicima 48 posto je pušilo kanabis najmanje jednom u životu, a 12 posto ispitanika su bili aktivni pušaci kanabisa. Kod ispitanika su iskontrolisani svi faktori koji mogu prouzrokovati dijabetes, kao sto su starost, pol, prihodi, konzumiranje alkohola, pušenje cigareta, fizičko kretanje. Ispitivanje je bilo povezano sa dijabetesom tipa 2 koji je povezan sa gojaznošću.
Nakon prilagođavanja navedenih faktora, prilikom prvog merenja, uočeno je da je kod aktivnih pušača kanabisa nivo nedostatka biološkog dejstva hormona insulina u krvi bio niži za 16 posto u odnosu na one ispitanike koji nisu nikada koristili kanabis, ili ga ne koriste više. Prilikom drugog merenja rezistencije insulin, nedostatak stvaranja istog je bio za 17 posto niži kod korisnika kanabisa u odnosu na druge. Kod korisnika kanabisa je uočen i viši nivo lipoproteina visoke gustine, takozvanog dobrog holesterola koji štiti od srčanih oboljenja. Kod korisnika Marihuane je primećeno da su za 3,8 cm imali manji obim struka u odnosu na bivše korisnike ili one koji nikada nisu konzumirali Marihuanu.
Istraživači još uvek ne mogu sa sigurnošću da objasne ove korelacije, jer naučna studija nije iskontrolisala da li samo Marihuana ili i neki drugi faktori vezani za životni stil korisnika Marihuane imaju pozitivne učinke. Studjije međutim pokazuju da marihuana stimuliše kanaboidne moždane receptore povezane sa metabolizmom i apetitom, ali još nije tačno utvrđeno koji je način na koji kanabinoidi menjaju odnos izmedju apetita, unosa kalorija i biološkog dejstva insulina .
Jedan od naučnih tragova, kada je u pitanju dejstvo Marihuane na kanaboidne receptore mozga, bi mogao da se ogleda u analizi leka za mršavljenje Rimonabanta, koji deluje na iste kanaboidne receptore mozga na koje deluje i Marihuana ali na suprotan način. Rimonabant deluje na receptore suprotno od THC-ea, smanjuje apetit i blokira prirodno aktiviranje kanaboida, takodje reguliše nivo insulina. Rimonabant deluje loše na psihu i primećen je rizik od suicida prilikom primene ovog leka te je povučen sa evropskog tržišta a u Americi nikada nije ni odobren. Za razliku od ovog farmako preparata Marihuana deluje neuroprotektivno i ima antidepresivni efekat.
Zašto korisnici Marihuane imaju opsesivnu potrebu za grickalicama i prejedanjem ? Kako jedinjenje koje ima suprotan efekat na kanaboidne receptore i Marihuana mogu dovesti do gubitka težine?
Prirodan kanabis sadrži mnogo različitih potencijalno korisnih i lekovitih jedinjenja. Jedan od njih koji nije THC može biti zaslužan za ovaj efekat, jedan od potencijalnih kandidata je supstanca koja se zove kanabidiol CBD, koji takodje utiče na iste kanaboidne moždane receptore ali na drugačiji način od THC-a ali takođe deluje drugačije i od Rimonabanta.
Kod ljudi koji puše kanabis se pokazalo da receptori koji utiču na apetit vremenom slabe i samim tim se smanjuje rizik od gojaznosti i dijabetesa. Kanabis u početku podstiče prekomerno prežderavanje dok na duže staze ima suprotan efekat jer desenzitizuje kanabinoidne receptore i moguće štiti od gojaznosti. Međutim sve funkcije metabolizma funkcionišu bolje i brže, jer kanabinoidi direktno utiču i regulišu sagorevanje šećera i masti preko CB1 i CB2 (kanabinoidnih) receptora na ćelijama.
Najverovatnije je upravo međusobno sadejstvo ova dva bitna kanabinoida zaslužno za smanjenje telesne mase (gojaznosti), kao i za pozitivne efekte kod dijabetesa.
Mitelman upozorava na još uvek nedovoljnu istraženost Marihuane zbog moguće neiskrenosti ispitanika i ukazuje na bitnost rekreativnog bavljenja sportom. Zašto su pišači Marihuane manje gojazni ? Još uvek nije poznato da li je istina da je Marihuana može biti,,prozor,, u razumevanju na koji način se najbolje kontrolišu glukoza i insulin u prevenciji dijabetisa. ,, Prerano je da se to kaže,, kaže prof. Mitelman, potrebno nam je mnogo više istraživanja da bi smo bolje razumeli biološke odgovore na konzumiranje Marihuane. Nama je zaista potrebno više istraživanja koja će omogućiti lekarima i pacijentima da donose odluke na osnovu čvrstih dokaza. Međutim zabrana uzgoja i korišćenja Marihuane sprečava većinu istraživanja, posebno na ljudima. Uredništvo koje je pratilo istraživanje je pozvalo vladu da smanji zakonske prepreke za takvo istraživanje.
Do sada (2014) je čak u 18 država SAD, odobreno korišćenje Marihuane u medicinske svrhe. Politika konflikta vezanog za ,,duvanje,, uvek zaseni istraživačke napore oko shvatanja na koji način kanabinoidi rade u mozgu ili utiču na bolest. Ali, kako kaže Piomeli ,,(nova) studija sugeriše da pušenje Marihuane može zaštititi ljude od gojaznosti i dijabetesa, i da se nadovežem da ovaj nalaz može doneti nove uvide na koji način se treba pozabaviti sa jednim od najvećih javno-zdravstvenih problema – dijabetesom”.
Ovo istraživanje je prvobitno objavljeno na TIME.com
Izvor: http://edition.cnn.com/…/health/time-marijuana-d…/index.html
IRKA tim
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS