
Mirela Holy – ORAH
Mirela Holy, predsjednica stranke ORAH, jasno se zalaže za legalizaciju i liberalizaciju tržišta kanabisa.
– Pripravci kanabisa, poput ulja, poznato je, mogu ne samo pomoći oboljelima od multiple skleroze i karcinoma već i u nizu drugih bolesti. Istraživanja pokazuju jasnu povezanost između pozitivnih učinaka kanabisa i pojedinih oboljenja. Također, dokazano je da uživanja marihuane nije povezano s drugim ovisnostima, kao i to da alkohol, duhan i tablete za smirenje uzrokuju milijune smrti, ali kanabis ne. Marihuana je, vjerujem, kriminilizirana od strane farmaceutske industrije kojoj je kanabis i te kakva konkurencija, a i mafiji odgovara da ta biljka bude stavljena s one strane zakona jer ‘napucavaju’ cijene i imaju golemu zaradu. Trend legalizacije, bilo u medicinske ili rekreativne svrhe, zahvaća svijet i Hrvatska bi se trebala što prije ukopčati na taj vlak jer je naše podneblje idealno za uzgoj te biljke.
Osim toga, ako bi Hrvatska legalizirala konoplju, to bi moglo jako pomoći gospodarstvu, jer je ta biljka, i druge srodne biljke, korisna u industriji, radi se o milijunima kuna prihoda za poduzetnike koji bi se time bavili, kao i državu kaja bi ubirala poreze – kaže predsjednica ORAH-a, navodeći da se njihov Forum za gospodarstvo aktivno bavi istraživanjem korisnosti marihuane, te će, otkriva Holy, tema liberalizacije marihuane biti jedna od okosnica njene kampanje za parlamentarne izbore. Ako je suditi po broju zagovaratelja legalizacije marihuane na forumima, Facebooku i drugim mrežama, potpora za taj potez bit će velika.
Nakon što je u američkim saveznim državama Washingtonu i Coloradu legalizirano uživanje marihuane u vlastitom domu, dok je njena medicinska upotreba dopuštena u brojnim država SAD-a i EU-a, ponovna afirmacija “marice” u rekreativne i medicinske upotrebe kanabisa širi se svijetom. Zagovornici medicinske upotrebe prilažu brojne studije i tvrde da aktivni sastojci kanabisa dokazano pomažu kod multiple skleroze popraćene spazmima, zatim epilepsije, pojedinihih psihičkih poremećaja, glaukoma, karcinoma, PTSP-a, Tourettova sindroma, ADHD-a, AIDS-a, kroničnih bolova različitog porijekla, Chronove bolesti, u palijativnoj medicini…
Udruga “Zeleni svijet” prije nekoliko godina poslala je na Ustavni sud Prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom, u kojem se navodilo da je kanabis izjednačen praktički s heroinom, koji je iznimno teška, a ponekad i smrtonosna droga, iako od predoziranja kanbisom nitko nije umro. Naveli su i brojne studije i dokaze o korisnosti kanabisa.
Također, citira se i ugledni britanski medicinski časopis “Lancet” koji je donio zaključak na temelju analize stotina publikacija o kanabisu. “Na temelju dostupnih medicinskih dokaza umjereno prepuštanje kanabisu ima zanemariv učinak na zdravlje, te bi odluka o zabrani ili legalizaciji kanabisa trebala biti temeljena na drugim razlozima.”. Spominje se i popularna knjiga ”Marijuana Myths, Marijuana Facts: A Review Of The Scientific Evidence” iz 1997. godine u kojoj autori Lynn Etta Zimmer i John P. Morgan tvrde: “Zabluda o tome da konzumacija kanabisa otvara vrata drugim težim drogama i razvoju ovisnosti kod pojedinca danas bi trebala biti prevladana zahvaljujući mnogim znanstvenim studijama koje opovrgavaju ovu zastarjelu hipotezu.”
Zatvori bi se ispraznili
Danas je posjedovanje marihuane prekršajno djelo, a sve donedavno zbog jednog ‘dima’ završavalo bi se u zatvoru na nekoliko godina. Ako bi se kanabis uklonio s popisa nedopuštenih droga, onda bi se ispraznili i hrvatski zatvori. Prema podacima iz 2008.godine, u RH kanabis je tada sudjelovao u većini kaznenih djela (83%) koja su vezana uz zloporabu droga te i dalje ostaje najzastupljenija droga u toj vrsti otkrivenih kaznenih djela.
Zagovaratelji legalizacije navode i primjer Češke Republike u kojoj se 2010. dekriminaliziralo posjedovanje droga za osobnu upotrebu, te je danas zakonom dopuštena sadnja i uzgoj do pet stabljika kanabisa po osobi. I druge zemlje EU-a slično u postupile, a u najmanju ruku odobrile su medicinsku upotrebu kanabisa.
Olakšava i tegobe kod kemoterapije
10 argumenata zagovaratelja
1. Ne izaziva ovisnost
2. Ne možete se predozirati
3. Pomaže kod PTSP-a, glaukoma, Alzheimera, kemoterapije…
4. Ne vodi u druge ovisnosti
5. Manje je opasna od alkohola, duhana i lijekova za smirenje
6. Uspavljuje, smiruje
7. Ako se legalizira, Hrvatska bi mogla godišnje uprihoditi 70 milijuna dolara od poreza, baš kao i Colorado, američka savezna država koja ima stanovnika kao i Hrvatska
8. Konoplja se koristi u tekstilnoj i drugim industrijama
9. Hrvatska je idealno podneblje za kanabis
10. Biljka je otporna i ne treba puno pesticida, kao druge kulture
Video i text, preuzeti sa: https://youtu.be/Z9MriXvjkmo
Priredio IRKA tim
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS