
Legalizacija medicinske Marihuane ne povećava broj mladih korisnika! Prosto, mladi ne žele da se svrstavaju uz bolesnike.
Uprkos mnogim strahovima, najnovija istraživanja pokazuju da zakon o medicinskoj upotrebi marihuane ne uslovljava povećan broj tinejdžera koji koriste drogu.
Istraživači sa Brown University poredili su korišćenje marihuane među tinejdžerima u 10 država SAD koje su slične ali se i razlikuju u jednoj značajnoj činjenici – postojanje ili odsustvo zakona o legalnom korišćenju marihuane u medicinske svrhe. Rezultati pokazuju da nema zavisnosti između legalizacije marihuane i povećanja broja korisnika među đacima srednjih škola.
“Naše istraživanje sugeriše da – barem za sada – legalizacja marihuane u medicnske svrhe nije povećala broj korisnika među adolescentima, istraživanje je potkrepljeno sve bogatijom literaturom,” piše autor studije Dr. Ester K. Čou.
Rezultati su objavljeni početkom godine u časopisu ‘Journal of Adolescent Health’.
Rekreativna upotreba kanabisa je merena na bazi rezultata „Sistema za nadzor rizičnog ponašanja mladih ‘Youth Risk Behaviour Surveillance System’ (YRBS). Dvogodišnji pregled koji obuhvata mlade od devetog do dvanaestog razreda je rađen pod nadzorom „Centra za kontrolu bolesti i zaštitu“ “Centers for Disease Control and Prevention (CDC) i predstavlja merenja preovlađujućih ponašanja koja narušavaju zdravlje a koja uključuju i upotrebu alkohola i korišćenje droga.
“Za analizu su izabrane one države u kojima je medicinska marihuana legalizovana i za koje postoje barem 2 ciklusa podataka YRBS: pre i posle uvođenja zakona,” objašnjava Dr. Čou.
“Svaka od ovih država je uparena sa državom koja je geografski blizu a u kojoj zakoni o medicinskoj upotrebi marihuane još nisu izglasani”
Čou svoje istraživanje bazira na radu prethodnih istraživača. Tokom 2012 tim sa ‘McGill University’ (Montreal, Kanada) je obradio uoptrebu marihuane među mladima u državama u kojima je ozakonjeno korišćenje marihuane u medicinske svrhe i zaključio da kakva god veza bila “nije verovatno da je u pitanju slučajna povezanost.”
Sledeće godine, istraživači sa ‘University of Florida’ su poredilipodatke iz 4 države i zaključili da zakoni o medicinskoj upotrebi marihuane “tokom prvih godina primene zakona nisu značajno uvećali ni broj ni učestalost korišćenja marihuane među adolescentima.”
Najnovija studija otkriva još jedan interesantan obrazac; u nekim slučajevima, legalizacija upotrebe marihuane u medicinske svrhe dovodi do laganog smanjenja broja korisnika marihuane među mladima u ovoj državi.
“Može biti da normalizacija korišćenja marihuane u medicinske svrhe, baš kao i njeno povezivanje sa hronično i terminalno bolesnom populacijom se među mladima doživaljava kao manje privlačna,” sugeriše Čou.
Drugo objašnjenje smanjenja broja korisnika možda leži u činjenici da se prema novim propisima adolescenti prijavljuju za medicinsko korišćenje marihuane pa se time više ne ubrajaju u one sa ponašanjem rizičnim po zdravlje koje je merila YRBS.
Takođe, prihvatanje određene upotrebe marihuane od strane državnih vlasti može činiti da se mladi osećaju lagodnije ako traže pomoć u vezi sa korišćenjem štetnih droga.
Šta god da je razlog, nalazi Dr. Čou su potkrepljeni empirijskim dokazima predstavljenim u 2007 study, koja nalazi da kriminalizacija marihuane odvraća odrasle od njene upotrebe ali ne i mlade do 21 godine starosti.
Rezultati takođe protivreče brigama onih koji podržavaju zabranu upotrebe marihuane i koji tvrde da će legalizacija kanabisa dovesti do povećanja broja korisnika među srednjoškolcima. Međutim izveštaj, verodostojnosti radi, preporučuje buduća dugotrajna istraživanja.
Izvor: http://www.leafscience.com/2014/06/24/study-legalizing-medical-marijuana-effect-teen-use/
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS