
Iz Čilea su. Žene tajno gaje marihuanu da bi dobile ulje koje smiruje i čini da nestaju konvulzije njihove dece.
Santiago de Chile. Jednog dana Paulina Bobadilja (Bobadilla) šetala je sa svojom kći Havijerom (Javiera) po planini, i u jednom trenutku je pomislila da završi sa životom obe. Nije podnosila više da gleda svoju ćerku kako pati, a koja boluje od ”uporne” (refraktorne) epilepsije, jednog zla koji ne odgovara na antikonvulzante.
Upravo, antikonvulzanti su prouzrokovali Havijeri tubularni vid (kao konj sa naočnjacima), oštećenja štitne žlezde i neosetljivost na bol. ”Nije osećala bol, živeći u paralelnom svetu. Vadila je svoje noktiće i prsti su joj krvarili”, pričala je Bobadilja. ”Nakon godina očaja, sve što sam želela je da umrem sa njom”.
Blizu jedne padine rekla sam ”dovde smo stigle”, seća se. (Ali) Havi joj je rekla ”Mama, volim te” i pogledala je i pomislila- ”moram nastaviti.”
Život Havijere, kojoj je danas sedam godina, je počeo da se menja kada su počeli da eksperimentišu sa marihuanom, prkoseći zakonima Čilea. Od kada uzima svakodnevno par kapi ulja marihuane, prestale su konvulzije i svi negativni efekti prepisanih antikonvulzanata.
Bobadilja je rekla da se opredelila za marihuanu i odlučila na taj potez pošto je odgledala snimak Charlotte Figi, od osam godina, koja živi u Koloradu i koja boluje od refraktorne epilepsije od trećeg meseca. Posle par godina tretirana je kanabisom, i veoma brzo posle toga je počela da hoda i govori.
Majka Havijere i preko stotine roditelja umornih od čekanja da kongres odobri upotrebu medicinske marihuane osnovali su ”Mama Uzgaja”, jednu grupu zajedničke podrške čiji članovi mogu završiti u zatvoru zbog tajnog gajenja marihuane da bi izdvojili ulje koje umiruje i čak uklanja konvulzije njihove dece.
U Čileu se može koristiti, ali je nezakonito gajiti, prodavati i transportovati marihuanu. Oni koji bi bili uhvaćeni mogu biti kažnjeni sa 541 danom do 15 godina zatvora. Strog čileanski zakon dozvoljava medicinsku upotrebu uz dozvole nekoliko ministarstava i birokratijom sa kojom se veoma malo ljudi može izboriti.
Svetske ličnosti su podnele zahtev za legalizaciju marihuane i njenog regulisanja. Bivši predsednik Rikardo Lagos (Ricardo Lagos) je ponovno oživeo ovu debatu u Čileu.
”Počnimo legalizacijom marihuane, sa kojom će mnogo kriminala nestati”, izjavio je ranije ovog meseca za časopis Qué Pasa, ali ovo pitanje nije na dnevnom redu vlade Michelle Bachelet, koja samo analizira kako malo smanjiti kazne vezane za marihuanu uklanjajući je sa liste ”teških” droga.
Pod analizom
Kongres razmatra predlog dekriminalizacije uzgoja kanabisa u medicinske i rekreativne svrhe, koji je usvojen bez protivljenja Zdravsvene Komisije Predstavničkog Doma. Inicijativa mora biti analizirana od strane celog tela, a zatim i pred Senatom pre nego što se pretoči u zakon, i zbog protivljenja desničara iz opozicije, nema izgleda da će se to desiti u skorije vreme.
”Mama Uzgaja” svakodnevno raste i upravo u Čileu ima 15000 dece sa refraktornom epilepsijom , izjavila je za “The Associated Press” Ana María Gazmurri, vođa Fondacije Daja (Fundación Daya), koja od pre godinu dana promoviše alternativne terapije i koja je doprinela rađanju ”Mama Uzgaja”.
Iako u Čileu nema kliničkih studija o lekovitom dejstvu marihuane, doktorka Lidia Amarales, direktorka Nacionalne Službe za prevenciju i rehabilitaciju od upotrebe droga i alkohola, rekla je ”postoje naučni međunarodni dokazi koji podržavaju upotrebu ove droge u nekim određenim uslovima, kao što su refraktorna epilepsija, zbrinjavanjem palijativnog bola.”
Naglasila je, međutim, da upotreba bilo kakvih zakonitih ili nezakonitih lekova-droga mogu stvoriti i negativne reakcije.
Gazmurri je dodala da su Fundacija Daja i opština La Florida unapređuju jedan ”pilot” program koji će omogućiti ”stvaranje jednog kliničkog ispitivanja koje će nam dozvoliti uvid u sve što u drugim delovima sveta već postoji”.
Posle višemesečnih pregovaranja, ova pravna lica uspela su dobiti odgovarajuće dozvole i zasadili su 850 biljaka na veoma dobro nadgledanom i sigurnom prostoru. Sa žetvom u martu 2015. proizvešće ulje i donirati za 200 pacijenata obolelih od raka.
Društvo za neurologiju, pedijatriju, anestezologiju, medicinski fakulteti i Medicinska Škola izdali su javno saopštenje da dokaze koje poseduju o terapijskoj upotrebi ”nisu dovoljni, što je u suprotnosti sa ogromnim naučnim dokazima njenih štetnih efekata”.
U većini zemalja u svetu marihuana je zabranjena, ali postoji jedna snažna struja u korist njene legalizacije. Prošlog decembra Urugvaj je legalizovao i regulisao njenu upotrebu, i u Kolumbiji i Argentini dekrimnilazirana je lična upotreba. U državama Kolorado i Vašington, u Sjedinjenim Američkim Državama, možete je takođe upotrebljavati, a Kanada je regulisala medicinsku primenu. U Evropi možete legalno da je koristite u Portugalu, Belgiji i Švajcarskoj, dok se u Holandiji može naći i u kafićima.
Većina članova ”Mama Uzgaja” imaju svoje male plantaže u svojim dvorištima ili stanovima, ali kako biljke rastu sporo, ponekad moraju naći i dobaviti od dilera koji ih ponekad varaju, kao Suzanu kojoj su prodali mušku marihuanu iz koje se ne može izvući ulje.
”Objasnila sam (dileru) da je biljka za mog bolesnog sina, kome treba ženka marihuana, ali mi je prodao mužjaka”, priča Suzana, koja nije htela ostaviti svoje puno ime i prezime zbog straha od problema sa zakonom.
Pre nego što je koristila kanabis, pre 18 meseci, Bobadilja je trošila samo na lekove 500.000 pezosa (oko 840 $) mesečno, više nego dvostruko jedne minimalne plate, koja iznosi 215.000 pezosa, i jednu sumu koja je za nju nedostižna. Majka Havijere, ima 34 godine, imala je frizerski salon, ali je počela sve prodavati da bi mogla platiti lekove za svoju ćerku, sve dok nije izgubila svoj posao. Njen muž je inžinjer informatike.
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS