Nova studija je otkrila da pod uticajem marihuane isti nivo bola jednostavno manje smeta.
Naučno objašnjenje na koji način kanabis utiče na blokiranje bola
(Januar 2015) Nova studija je otkrila da konoplja nije lek protiv bolova već odvraća pažnju od bola. Pod uticajem THC-a intenzitet bola jednostavno manje smeta. Jedan od glavnih argumenata za legalizaciju marihuane kao leka je njena korisnost u suzbijanju bola. Širom 19 država u kojima je legalizovana kao delotvoran lek , mnogi oboleli od kancera i ADS-a dokazuju da pozitivno utiče kod hroničnih bolova, a u nekim slučajevima se pokazala kao delotvornija u odnosu na zvanične analgetike koji nisu imali nikakvog efekta. Grupa istraživača sa Oksforda, da bi istražili na koji način marihuana deluje na bol koristili su grupu zdravih dobrovoljaca, magnetnu rezonancu i određene doze THC-a, psihoaktivnog sastojka kanabisa.
Njihovi nalazi objavljeni u časopisu ,, Pain,,-Bol sugerišu nešto kontradiktorno, konoplja ne smanjuje u toj meri bol koliko utiče da se intezitet bola mnogo lakše podnosi. Kanabis se ne ponaša kao klasični medikamenti ( analgetici) koji se koriste protiv bolova u konvencionalnoj medicini. U izveštaju Majkla Li-ja neurologa i glavnog autora rada sa Oksforda se navodi : ,, Snimak mozga pokazuje da je u odnosu na opijatske droge smanjen uticaj na region u kom su receptori za bol i da kanabis deluje na potpuno drugačiji način uticajući na emocionalnu reakciju u odnosu na bol”. Istraživanje je urađeno na 12 dobrovoljaca koji nikada nisu unosili THC, koji su tom prilikom dobili THC tablete i izazivane su im blaže opekotine , 12 ispitanika je malo za donošenje zaključaka ali rezultati su bili iznenađujući. Svaki učesnik je bio stavljen na magnetnu rezonancu i pratio se uticaj THC-a na mozak i receptore bola., uočeno je da THC ne utiče toliko na receptore bola koliko na emocionalnu reakciju na isti ( ovo može poslužiti kao dokaz da je nemoguće da marihuana izaziva zavisnost jer su receptori za bol i centar za zavisnost povezani, IRKA komentar).
Uočeno je da je efekat THC-a u smanjivanju osećaja bola delovao potpuno na individualnom nivou, što ga takođe odvaja od tipičnih medikamenata protiv bolova. Kod nekih ispitanika je efekat leka izazvao da im osećaj bola izazvan kremom koja peče mnogo manje smeta nego što bi bez leka dok je kod drugih smanjenje osećaja bola bio znatno veći. Magnetnom rezonancom je zapaženo da THC deluje na primarni deo senzora motornog područja. Istraživači navode da bi ovo otkriće možda bilo korisno i kao dijagnostički alat ukazujući na koje pacijente je THC najefikasniji kao analgetik.
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS