
26. децембар 2016. у привредној комори Србије, Ресавска 15 од 10ч
Захтев за промену законске регулативе канабиса и образложење захтева
Скупштини Републике Србије, Влади Р. Србије, и Министарству здравља Р. Србије
Захтев подносе УГ ИРКА ( ‘Иницијатива за промену законске регулативе канабиса’ ), и УГ СКК Београд.
26. децембар 2016
- Тренутна ситуација и потребе оболелих у Србији
- Научно медицински разлози за примену канабиса у медицини
- Позитивни примери легализације у Европи и свету и чињенице
- Законски предлози и решења
- Економски и привредни разлози и корист од легализације и развоја канабиса у Србији
1.Тренутна ситуација и потребе оболелих у Србији
Легализација марихуане за медицинске сврхе представља заштиту основних људских права на лек и избор.
Законикоји сутренутно на снази и регулишу садњу и употребу канабиса су анти-људски, у потпуној супротности са науком, етиком, моралом и укидају основна људска права на лечење и слободан избор, гарантована Уставом Србије и Повељом УН о основним људским правима. У Србији се тренутно лечи на хиљаде људи и деце илегално, канабисом и екстракатима цветова, страхујући сваки дан од хапшења. Хапсе се мајке, и други тешко болесни, само зато што су успешно лече канабисом. Закони су тренутно у сукобу са стварношћу и ту репресија не помаже, јер су болесни решили да је боље бити илегално жив него легално мртав.
У Србији постоји највећи број јавних сведочења о успешном и илегалном лечењу канабисом, више него у свим другим државама Европе, а одржан је највећи број регионалних и међународних трибина, радионица и семинара о лечењу канабисом у последње 2 године. Успехе наших пацијената у лечењу најтежих оболења канабисом прате инострани медији, лекари и научници, док домаћи ћуте и одбијају да их испитају и прате ттерапију и лечење упркос резултатима и бројним захтевима болесних.
Закон који би омогућио пацијентима лечење канабисом, лежи у Скупштини од фебруара прошле године. Никада није дошао на јавну расправу.
Болесни ће наставити да се илегално лече у Србији, или ће ићи у иностранство у све већем броју како се истина буде сазнавала. Овде су осуђени на црно тржиште без могућности провере квалитета лека који користе, без могућности набавке правих сорти за њихова оболења.
2.Научно медицински разлози за примену канабиса у медицини
Постоји преко 125.000 научних и медицинских истраживања о лековитости канабиса и значају ендоканабиноидног система рецептора за наше здравље, највећи број у лабораторијским истраживањима на људским ткивима и на животињама.
Од краја осамдесетих година прошлог века познато је да су канабиноиди саставни део наше физиологије а истраживањима претходних деценија потврђено је да је Ендоканабиноидни систем рецептора у нашем телу, највећи и најбитнији за очување самог живота, за регулисање хомеостазе и свих битних система у нашем телу. Савремена наука је показала и доказала да фито-канабиноиди из цвета канабиса могу у потпуности и успешно да мењају наше када смо болесни и када их наше тело не лучи.
3.Позитивни примери легализације у Европи и свету и чињенице
Све већи број држва у свету препознаје корист и значај употреба канабиса и укида даљу забрану коришћења канабиса у медицини за превенцију и лечење, као и за слободну садњу, чиме доприносе бољем здрављу својих грађана и привреди. Примери земаља које су легализовале употребу потврђује успешност и корист закона за здравље грађана и развој економије.
Македонија је у мају донела револуционарни закон о лечењу канабисом по угледу на постојећи нацрт закона у Србији и већ постаје међународни центар за најновија истраживања и примену канабиса у лечењу, привлачећи познате научнике, лекаре и инвеститоре. Постали су прва држава у Европи која ће омогућити слободна истраживања на пацијентима и примену у медицини. Mнога истраживања недостају јер су она на људима практично свуда забрањена.
Колорадо се препородио две и по године после легализације марихуане:
2015, је прикупљено 125 милиона $ од пореза и такси, троструко је повећан сав приход у буџету, уз велики број отворених нових радних места и развој осталих привредних делатности, посебно у медицини, агроривреди, туризму.
Смањило се коришћење марихуане међу младима, али и свих других незаконитих психоактивних супстанци, алкохола и лекова!
Поред смањења криминала, насиља, саобраћајних незгода, броја умрлих од преписаних лекова, смањена је употреба многих лекова, и постигнуте су значајне уштеде у буџету и времену које полицији омогућава да решава злочине и прави криминал, уместо хапшења грађана и корисника који раде, плаћају порезе и не угрожавају никога. Хапшења и судски процеси су пали за 80%, а корисници више нису стигматизовани, и испоштована су њихова основна људска права.
Уз побољшање здравствених услуга за пацијенте и финснсијску корист по привреду и буџет, изграђене су нове школе и уведени нови образовни програми, обновљени су путеви … У граду Аурора, градска власт је одвојила више од 5 милиона $ за решавање проблема 3000 бескућника уз социјалне програме запошљавања, што су само примери реалног и корисног коришћења вишка средстава у буџету државе и локаних општина.
4. Законски предлози и решења
Предлози за промену законске регулативе о канабису, по угледу на развијене државе Европе и света. Најпаметније и најефикасније је за почетак применити најбоља решења из света у Србији:
• Доношење Закона о медицинској примени биљака рода Канабис / ‘Cannabis’ (Индика, Сатива, Рудералис) у Србији за све оболеле којима је ово лековито средство потребно.
• Доношење Закона о самолечењу (право пацијента да користе природни алтернативни третман на рачун здравственог осигурања – на рецепт).
• Промена закона који се тичу законске регулативе канабиса, декриминализација канабиса за личну употребу (што укључује и садњу одређене количине за личну употребу пацијента и свих особа старијих од 18 година)
Декриминализација мора да прати доношење Закона о медицинској примени канабиса. Болесни и други грађани који лично користе канабис не смеју више да се третирју као криминалци, да се прогањају и хапсе.
• Промена постојећих закона о производњи индустријске конопље и максимално поједностављење процедуре издавања дозвола за узгој, куповину семена, производњу и промет производа од конопље.
• Једноставно и транспарентно добијање дозвола за садњу за мале и велике узгајиваче, а њихов број не би био ограничен ничим осим потребама медицинског узгоја. Услови за органски узгој за медицинску употребу ће бити строги, а држава ће их прописати и контролисати.
• Регистровање лиценцираних хуманитарних одгајивача, што је прилика за органску привреду и научна истраживања, на основу модела и резултати из Израела, Канаде и Шпаније, где постоји много малих узгајивача, где имају највећу квалитетан развој медицинских сорти.
• Развој домаће фармацеутске индустрије и медицине, бањских лечилишта и медицинских диспанзера, заснован на природним производима од канабиса, производња у медицинске сврхе, као и клиничка и научна истраживања.
Откуп, прерада и производња екстраката (уља) из цветова канабиса је обавеза државе, као и даља дистрибуција до оболелих, клиника и апотека, као и продаја. Друга могућа варијанта је да држава све само контролише. Као посебну биљку, са толиким бројем корисних примена, држава би требало да субвенционише садњу канабиса.
5. Економски и привредни разлози и корист од легализације и развоја канабиса у Србији
Сматрамо да је потпуно ослобађање биљке најбоље решење за све, које би на најлакши начин омогућио лек болеснима, као и истраживања, који би елиминисао црно тржиште, криминал, отворио нова радна места, омогућио економски и привредни развој Србије, посебно пољопривреде, туризма, бањских лечилишта и нових еко индустрија, заснованих на обновивим ресурсима од биомасе канабиса.
У ту сврху треба избрисати дозовољен проценат ТХЦ из ЗКПС и забрану садње сорти које поседују виши проценат различитих канабиноида. Тиме би се омогућила садња сорти за индустријску примену, које имају далеко већи принос биомасе и семена, али нешто виши проценат ТХЦ од дозвољеног. Посебно је битно јер се тиме омогућавају научна и клиничка истраживања и примена у медицини у пуном обиму, што је кључно за пацијенте.
Конопља (Канабис) није проблем, већ може да буде решење за многе проблемe, како нам стварност свуда показује.
Предлог измена закона постоји и предуго чека на јавну расправу, са свим потребним регулативама. У јавну расправу је неопходно уз стручњаке, лекаре и науку, укључити припаднике болесних, јер тренутно највише знају о томе шта и како им помаже.
Животно смо заинтересовани!
Удружења Грађана СКК Београд, ИРКА у сарадњи са Зеленом странком
Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o PKS (video play list)
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS