
Nauka i statistika su jasne: Legalan kanabis znatno smanjuje upotrebu alkohola, duvana i prepisanih lekova!
Sama ova činjenica bi u svakom normalnom društvu morala da bude osnovni razlog ZA LEGALIZACIJU!
Poslednjih godina objavljen je značajan broj istraživanja i prikupljena je velika količina podataka koji pokazuju da je slobodan pristup kanabisu direktno povezan sa smanjenim nivoom upotrebe i zloupotrebe opioida. Ali novi podaci takođe ukazuju da mnogi pacijenti slično zamenjuju marihuanom razne druge supstance, uključujući alkohol, duvan, benzodiazepine i druge prepisane lekove.
Istraživanje iz proleća 2019 ( Kanada-SAD ) kod više od 2000 legalnih kanabis pacijenata, pokazalo je da je 70% njih zamenilo farmako preparate kanabisom, najčešće one za bolove ( ‘opioidi‘ ). Čak 45% pacijenata su prestali da piju i zamenili su alkohol kanabisom, a 31% ispitanih je zamenilo duvan kanabisom!
Od onih koji su kanabisom zamenili alkohol, 31% su prestali potpuno da ga koriste, dok je 37% ispitanih smanjilo upotrebu alkohola za 75%!
Ovo istraživanje o zameni drugih psihoaktivnih supstanci koje izazivaju zavisnost i lekova kanabisom nije jedino. Studija iz 2017. o pacijentima koji koriste prepisan kanabis slično je utvrdila da je 25 procenata ispitanih zamenilo alkohol kanabisom, dok je 12 procenata prestalo da koristi duvan. U izveštaju iz 2015. godine objavljenom u časopisu “Drug and Alcohol Reviev” takođe se navodi da je više od polovine ispitanika zahvaljujući marihuani prestalo da koristi alkohol. Placebo-kontrolisano kliničko istraživanje koje su sproveli istraživači sa Londonskog Univerziteta pokazalo je da je udisanje CBD-a, jednog od dva primarna kanabinoida u kanabisu – povezano sa smanjenjem potrošnje cigareta za 40 procenata.

Rešenje je edukacija o svim psihoaktivnim supstancama, uz pomoć i resocijalizaciju za zavisnike.
Kanabis nije uvod u narkomaniju već je izlaz i spas od farmako lekova i bolesti zavisnosti
Brojne studije takođe pokazuju da je legalni pristup kanabisu povezan sa smanjenjem ukupne potrošnje lekova na recept. Iako je veliki deo ovog smanjenja rezultat smanjene upotrebe opioida, studije takođe izveštavaju o smanjenju potrošnje mnogih drugih lekova na recept, kao što su pomoćna sredstva za spavanje, antidepresivi i lekovi protiv anksioznosti.
Studija iz 2019. godine, koju je sproveo tim kanadskih istraživača, izvestila je da je upotreba marihuane povezana sa ukidanjem benzodiazepina. (popularni “lek” protiv anksioznosti bio je odgovoran za preko 11.500 smrtnih slučajeva predoziranja u Sjedinjenim Državama tokom 2017. godine, prema Američkim centrima za kontrolu bolesti). U njihovoj studiji na 146 ispitanika, medicinska upotreba kanabisa (konoplje) rezultirala je značajnim i trajnim smanjenjem upotrebe farmako preparata i drugih psihoaktivnih supstanci.
Zaključak studije je da je 45 posto učesnika prestalo je sa upotrebom benzodiazepina. A u odvojenoj studiji, koja je takođe objavljena ove godine, na preko 1300 pacijenata u SAD koji koriste kanabis u lećenju i koji pate od hroničnog bola, 22 posto pacijenata su zamenili benzodiazepine marihuanom.
Ova naučna otkrića suprotna su takozvanoj „teoriji o kanabisu kao uvodnoj supstanci“ – dugo ponavljanom mišljenju da izloženost marihuani “gura” korisnike u upotrebu daleko opasnijih i adiktivnijih supstanci. Nasuprot tome, čini se da za mnoge ljude kanabis deluje kao “izlazni lek” za spas od mnogih potencijalno smrtonosnih lekova, alkoholnih pića, cigareta i opasnih ilegalnih supstanci kao što su kokain, heroin (i svi opioidi), amfetamin i druge.

Kako zakoni u SAD i državama u svetu sve više idu ka punom ukidanju zabrane kanabisa i ka sistemu regulisanog pristupa, važno je pratiti kako se ovi trendovi nastavljaju i proceniti njihovu punu korist i dugoročni uticaj na javno zdravlje i bezbednost.
Autor članka, Paul Armentano je zamenik direktora NORML-a – američke Nacionalne organizacije za reformu zakona o marihuani. Koautor je knjige, “Marihuana je sigurnija: pa zašto mi teramo ljude da piju?” i autor knjige, “Građanski vodič za Marijuanu od države do države. Zakoni”.
IRKA: Da li je sada bar malo jasnije kome zapravo škodi legalna biljka Kanabis?
Osim finansijama Mafije, legalan kanabis smeta isključivo akcionarima hemijsko-farmaceutskih, alkoholnih i duvanskih korporacija i njihovim lobistima širom sveta. Njihov prihod znatno opada svuda gde je kanabis legalan. Korist zato imaju građani, celo društvo, poljoprivreda i selo, sve grane obnovivih eko industrija, ekonomija i budžet države, svuda gde je kanabis oslobođen. A zdravlje i zdravstvena zaštita stanovništva se povećava.
Često čujemo od odgovornih u Srbiji kako su prihodi u budžetu od alkohola i duvana značajni i razlog su tolerisanja ovih otrova, a i Predsednik je nedavno hvalio duvansku industriju. Statistika je međutim takođe pokazala da i država i budžet dobijaju legalizacijom kanabisa, a da je uobičajeni redovni godišnji prihod od poreza i taksi na duvan i alkohol, ukupno manji od poreza i taksi na kanabis, ostvarenih već prvih godina u državama koje su legalizovale kanabis.

Izvor: https://thehill.com/opinion/healthcare/428593-marijuana-access-is-associated-with-decreased-use-of-alcohol-tobacco-and
Preveo Miloš Simić
IRKA tim
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS