
Neželjena dejstva upotrebe Kanabisa – Izraelska studija iz 2016
Prva studija o neželjenim i sporednim efektima kod pacijenata sa dozvolom Ministarstva zdravlja za lečenje medicinskom marihuanom, a što je do sada bilo “nepoznato polje” za medicinu – objavljena je na Šestoj međunarodnoj konferenciji u Jerusalimu o zdravstvu, 2016 godine.
Evo stvarnih činjenica obimne studije Nacionalnog instituta za istraživanje zdravlja ‘Zdravstvena upotreba i karakterizacija pacijenata koji koriste medicinski kanabis u Izraelu’:
Vođa istraživanja profesor Švarcman je objasnio da su rezultati studije pokazuju da je većina korisnika doživela značajno poboljšanje u lečenju bola i funkcionisanju, ali da je Kanabis takođe izazvao neželjene efekte, da je 77% ispitanika prijavilo neželjene efekte, a da su oni minorni.
Najčešći neželjeni efekti su:
- Suva usta (60,6%);
- Glad (60%);
- Povišeno raspoloženje (‘high’) 44%;
- Pospanost 23%;
- Umor 28,6%;
- Crvene oči 32% i
- Zamagljen vid 13%;
Većina korisnika koji su imali navedene probleme izvestila je u kasnijim intervjuima da su im se poboljšali bol, mučnina, anksioznost, apetit i opšti osećaj. Manje od 10% pacijenata prestalo je da koristi Kanabis zbog nuspojava i zbog toga što im lečenje nije bilo efikasno.
Studija je pratila lečenje 400 pacijenata sa klinika, uz intervjue sa 1500-2000 pacijenata koji su pristali da učestvuju u projektu.
Studija je otkrila da su najgore nuspojave Kanabisa – suva usta i glad.

Uporedimo to sa konvencionalnim farmako lekovima koji se izdaju na recept. Neželjeni efekti lekova koji se izdaju na recept su neizbežni i ozbiljni, bez obzira na savezne propise koji nadgledaju te lekove.
U stvari, svake godine 4,5 miliona Amerikanaca poseti hitnu pomoć ili lekarsku ordinaciju zbog neželjenih nuspojava lekova na recept, a zapanjujućih 2 miliona drugih pacijenata koji su dospeli u bolnicu zbog štetnih efekata lekova koji se izdaju na recept, čak i dok su pod nadzorom lekara. To uključuje smrt uz podatak da na svakih 17 minuta umre jedna osoba od prepisanih lekova u SAD, zatim fizičku oslabljenost, srčane probleme i udar, moždani udar i rak, da nabrojimo samo neke od posledica.
Izrael beleži značajan porast medicinske upotrebe Kanabisa (Konoplje). Zakon odobrava njegovu upotrebu za bolove kod karcinoma i drugih uzroka, mučninu i nedostatak apetita kod obolelih od raka, multiplu sklerozu, epilepsiju, upalne bolesti creva, HIV (AIDS), autizam, Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest i još mnogo toga. Broj licenciranih pacijenata koji koriste Kanabis u Izraelu trenutno doseže preko 50 000 korisnika. Do ove studije nije bila izvršena nikakva procena ili praćenje ovih pacijenata.
Studiju je vodio profesor Pesač Švarcman sa Univerziteta Ben-Gurion i Fakulteta zdravstvenih nauka u Negevu.
Studija je sprovedena kako bi se utvrdilo da li pacijenti osećaju bilo kakve popratne efekte od upotrebe kanabisa, koliko njih prestaje da koristi i zašto. „U svetu nismo mogli da nađemo ni jednu sličnu studiju“, rekao je Schvartzman. “To je posao koji se brzo razvija i moramo znati šta radimo sa našim pacijentima kada im dajemo kanabis.”
Finansirana je od strane Nacionalnog instituta za istraživanje zdravlja, a sprovedena zajedno sa dr. Silvioom Brillom (koji rukovodi jedinicom za lečenje bolova u bolnici Ichilov u Tel Avivu i takođe je predsednik Izraelskog udruženja za bol) i dr. Itai Gur-Arie (šef Medicinskog centra Sheba, jedinica za upravljanje bolovima u Tel HaShomer-u), studija je trebalo da dve godine prati nove korisnike kanabisa. Studija se zasniva i na intervjuima sa 1.500-2.000 pacijenata koji su pristali da učestvuju u projektu.
Cilj studije bio je praćenje novih korisnika medicinskog Kanabisa tokom dve godine, a samo onih koji leče protiv bolova, tokom četiri meseca kako bi se utvrdilo:
– socijalno-demografske i ekonomske karakteristike i profil bolesti
– indikacije za propisivanje kanabisa
– metode davanja i doze
– izloženost i doza proteklih tretmana do odobrenja kanabisa
– dugoročne nuspojave i bezbednost korišćenja
– poštovanje terapije i odustajanje
– efikasnost lečenja u skladu sa početnim indikacijama i korišćenjem zdravstvenih usluga pacijenta tokom godine pre i godinu dana nakon lečenja.
Pacijenti su praćeni na tri klinike za bol i anketirani tokom prva tri meseca lečenja, a zatim svaka četiri meseca tokom dve godine.
Od 321 pacijenta koji nisu bolesni od karcinoma, 47,4 procenata bili su muškarci, a ostatak žene. Od 78 obolelih od karcinoma, 60% su bili muškarci.
Srednja starost pacijenata koji nisu bolesni od karcinoma bila je 50,1 godina, a pacijenata sa karcinomom 57,5 godina. Od svih pacijenata 47% koji nisu oboleli od raka i 40% obolelih od raka su bili Izraelci. Ukupno 53,8% obolelih od raznih bolesti i 56,9 obolelih od raka su sekularnog opredelenja. Četrdeset procenata oboljelih od raznih obolenja je bilo zaposleno kao i 49,3% obolelih od karcinoma. 30,4% pacijenata bolesnih od raznih oboljenja, i 47,9% obolelih od raka imalo je akademsko obrazovanje. Od pacijenata bolesnih od raznih oboljenja, 56,7% je u braku, u poređenju sa 65,3% obolelih od karcinoma.
Oko 42% svih pacijenata dobilo je preporuke za medicinsku upotrebu kanabisa od svojih lekara, dok su samo 24% savet dobili od prijatelja ili člana porodice. Recepte za lek najčešće su davali specijalisti palijativne medicine, ortopedi i svi drugi specijalisti, a samo mali broj (0,4%) porodični lekari. Punih 99,6% pacijenata se prijavilo za terapiju Marihuanom posle uzimanja konvencionalnih lekova koji nisu bili efikasni.
Gotovo 56% ih je reklo da žele Kanabis jer su prethodni lekovi izazvali neželjene efekte. Tri četvrtine pacijenata su koristili terapiju pušenjem Kanabisa, dok je skoro 21% koristilo koncentrovane ekstrakte ( ‘ulje’ ), a ostatak isparavanje, tj inhaliranje pare cvetova Kanabisa (‘vaporizacija’).

U međuvremenu, Medicinski odsek Univerziteta u Vašingtonu upravo je izvestio o istraživanju nemedicinske upotrebe Marihuane u SAD-u, koji je ukazao da broj tinejdžera koji koriste Marihuanu opada.
Slično tome, stope upotrebe Marihuane kod svih mladih padaju uprkos činjenici da sve više američkih država legalizuje ili dekriminalizuje upotrebu marihuane, dok se broj odraslih koji koriste Kanabis povećava.
Istraživači su ispitali podatke o upotrebi psihoaktivnih supstanci prikupljenih od mladih od 12 do 17 godina u rasponu od 12 godina. Otkrili su da se broj adolescenata koji su imali probleme u vezi sa marihuanom – poput zavisnosti ili problema u školi i u odnosima – smanjio za 24% od 2002. do 2013. godine.
Preveo i priredio Miloš Simić i IRKA tim
Korišćeni su dokumenti studije i tekstovi: https://www.jpost.com/Business-and-Innovation/Health-and-Science/Most-medical-marijuana-users-benefit-from-treatment-finds-Ben-Gurion-University-study-455072
https://www.medicaljane.com/2016/05/27/results-of-unprecedented-cannabis-study-unveiled-at-jerusalem-conference/
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS