
Godina je opet počela sa obiljem kiše i poplavama, što svakako nikome ne koristi ali mi kao nepopravljivi optimisti moramo i u ovoj situaciji da gledamo iz nekog lepšeg ugla.
Apelujemo na državu da počne da akumulira sav ovaj „višak“ vode jer uskoro kada se krene sa masovnim uzgojem kanabisa, kome treba velika količina vode, imaćemo problem sa isušivanjem postojećih tokova i akumulacija što je svakako posvedočilo i iskustvo iz država u kojima je uzgoj kanabisa ništa više nego profitabilna poljoprivredna delatnost.
Sve što je potrebno da bi se započeo proces samoizlečenja je ispred vas. Naoružajte se strpljenjem i ljubavlju i dobar urod je zagarantovan.
Nekoliko semenki, kupovnih ili od prijatelja ili nešto što ste probali pa vam se svidelo. Ove su konkretno od prijateljice, kolumbijka. Iskreno se nadam da je to stara sorta kolumbjske sative, koja se pojavila 70tih u Jugi i bila jedna od najboljih sorti na ovim prostorima sve do sredine 90tih.

Slika 1. seme i posuda
Sledeće što vam treba je plastična kutija u kojoj ćete proklijati semenke.
Na dno plastične kutije stavite nekoliko slojeva ubrusa ili toalet papira. Ako imate više sorti podelite papir i obeležite koja je sorta i upišite datum stavljanja semenki na klijanje (slika1). Za početnike je poželjno da zapisuju datum za sve što rade tokom uzgoja (klijanje, isklijavanje, zalivanje, presadjivanje, prehranjivanje…) kako ne bi došlo do ponavljanja istog postupka, što kod npr. prehranjivanja zna da napravi veliki problem.

Slika 2. različito seme poređano na ubrus na dnu posude
Nakon toga natopite papir mlakom vodom, papir treba da bude što vlažniji, zatim nežno poslažite semena (slika 2). Semenke potom prekrite sa još par slojeva ubrusa i takodje ga natopite mlakom vodom (slika 3). Kutiju plokopite i ostavite na toplo mesto (slika 4). Mesto ne sme da bude previše toplo jer voda iz papira brzo ispari i semenke se sasuše tj. embrion biljke koji je voda probudila jednostavno bez nje umre. Savet je da kutiju stavite na bojler u kupatilu jer je temperatura najoptimalnija i u kontinuitetu.

Slika 4. seme je natopljeno i pokriveno ubrusom
Kutiju otvarajte jednom dnevno da udje kiseonik, bez kog dolazi do budjanja i propadanja semenki. Vreme isklijavanja semenki zavisi od nekoliko faktora ali najvažniji je genetika i temperatura.

Slika 4. posuda za klijanje na toplom mestu
Oko genetike ne možete ništa uraditi osim ako ne ukrštate sorte, što je malo verovatno ako ste ovaj tekst pročitali dovde . Optimalna temp je od 19c do 23c. Semenke mogu da isklijsju za jedan dan ali može se desiti da im treba i 10ak dana. U svakom slučaju budite strpljivi i NIKAKO NE DIRATI SEMENKU! Kao što je pomenuto, probudjeno seme je živi embrion koji je izuzetno osetljiv koji u fazi proklijavanja i najmanji stres može i feminizarano seme da promeni u mušku biljku.

Slika 5. seme je isklijalo
Kada seme proklija (ovo je proklijalo za dva dana) (slika 5), posadite ga u već pripremljenje saksije sa zemljom (slika 6). Zemlju možete da kupite ili sami da pripremate. Kvalitetna zemlja je najbitniji faktor u uzgoju i na nju biste trebali da obratite posebnu pažnju.
Ona mora da bude bogata hranjivim materijama, bakteriološki ispravna i sa kiselošću od 6,6 do 7,2 Ph (optimalno 6,8). Pri tome mora da bude rastresita i vazdušasta ali mora i da zadržava vlažnost oko korena.
Preporuka je Florabella za muškatle (Ph6,0) u koju se dodaje 3% peska i 3% žute zemlje i 25% pregorelog stajskog djubriva. Pesak daje rastresitost dok žuta zemlja zadržava vlagu. Pregorelo stajsko djubrivo daje neophodnu hranu do presadjivanja, kako nebiste morali da dodajete veštačku prehranu. Tih 25% prirodnog djubriva, u toku kompetnog uzgoja, je ono što ovom metodu uzgoja daje epitet organski i samo biljke uzgajane organskim metodama mogu da se nazovu medicinski kanabis.

Slika 6. pripremljene saksije za rasad
Sledeće je zalivanje. Obzirom da su ovde izneta iskustva i saveti za spoljašnji uzgoj o pripremi vode za zalivanje biće reči samo za početnu fazu uzgoja. O pripremi vode za kompletan uzgoj biće reči kada se budu opisivale metode uzgoja u veštačkim uslovima.Za uzgoj u prirodnim uslovima prikupljanje kišnice je dovoljno za kompletan uzgoj. Temperatura vode treba da bude kao i sredina u kojoj se biljka nalazi. Optimalno 21c. Kislost vode je veoma bitna i ona je na skali od 6,6 do 7,0 Ph.
Ako nemate uslove za prikupljanje kišnice možete koristiti gradsku vodu koja je predhodno prokuvana i filtrirana kako bi se iz nje izbacio kamenac (kalcijum karbonat, magnezijum karbonat…) koji svojim taloženjem u zemlji vremenom onemogućava biljkama da uzimaju hranjljive materije. Što se tiče perioda zalivanja vodite se time da ono treba da bude retko i obilno. Kanabisu treba dosta vode ali će pre preživeti sušu (što će se svakako odraziti na urod) nego močvarno i toplo zemljište.

Slika 7. mali plastenik od gajbica za peride kad je napolju previše hladno
Zalivate dok voda ne počne da kaplje iz saksije, sačekajte nekoliko minuta i ponovite postupak. Zalivanje zavisi od genetike i uslova, ali ono je u proseku na svaka tri dana. Pustite da se površina zemlje osuši od pola do jednog santimetra u dubinu i onda tek zalijte biljke. Ako biljkama ne dajete dovoljno vode listovi će početi da se povijaju ka dole i da vise. Ako ipak preterujete sa vodom na biljkama će početi da se pojavlju problemi u korenovom sistemu i moguće ih je primetiti na delu stabljike koji dodiruje zemlju. U tom slučaju ćete svakako morati da posegnete za primenom nekih sredstava koja takodje mogu da budu prirodni ali o tome više reči prilikom pojašnjavanja ostalih problema tokom uzgoja.
Prva polovina marta je idealna za pripremu spoljašnjeg uzgoja. Ako spoljašnja temperatura ne dozvoljava da biljke stalno držite napolju, možete napraviti mali plastenik od galbica i tako zaštititi biljke (slika 7).
Uzgoj kanabisa je izuzetna metoda mentalne higijene i i iskrene preporuke i savet svima je da što pre nabave seme i krenu sa uzgojem, bilo da im je kanabis potreban kao deo zvanične terapije bilo da to žele iz radoznalosti.
Zdravlje je u bašti, KANABIS JE LEK!
One Love
Uputstva smo dobili od anonimnog uzgajivača, koji ne živi u Srbiji i več dugo sadi medicinske sorte kanabisa za članove svoje porodice i sebe, sa dosta uspeha u uzgoju i lečenju.
Priredio IRKA tim.
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS