
Laboratorijske pacove ponekad izlažu veoma nehumanim uslovima, ali naučnici barem iz toga mogu da prikupe korisne informacije. U cilju proučavanja morfinske zavisnosti, istraživači odvajaju bebe pacova od njihovih majki dok su još mladi, stvarajući tako stresnu situaciju koja će ih učiniti podložnim da postanu zavisni od opijata kasnije tokom života. Žao mi je tih mališana, ali njihova muka može jednog dana da pomogne pri spašavanju ljudi; barem se nadam da je tako.
Studija sprovedena u laboratoriji za fiziopatologiju bolesti centralnog nervnog sistema u Francuskoj, proučavala je efekte dronabinola (moderan naziv koji naučnici koriste za THC) na morfinsku zavisnost kod pacova.
Intenzivni razvoj neurona se dešava odmah posle rođenja, i kada neko stvorenje odvojimo od njegove majke tokom tog perioda, činimo ga osetljivijim na opijatsku zavisnost. Pacovi koji su odvojeni od svojih majki a date su im prilično velike doze THCa tokom adolescencije, imali su manje šanse da postanu zavisni od morfina kada porastu. Davano im je 5mg/kg THCa intravenozno; za nekoga ko je težak 68 kilograma ekvivalent bi bio 340mg THCa, što je znatno više nego što bilo koji adolescent koga poznajem konzumira. Normalni pacovi, koji nisu bili odvajani od svojih majki su pokazali prosečne stope morfinske zavisnosti.
Ova studija je svakako dovela do nekih zanimljivih saznanja koja jednog dana mogu dovesti do programa lečenja zavisnosti koji uključuje korišćenje THCa. To čak može dovesti do toga da se THC daje nekome kome su prepisani opijati kao preventivna mera da bi se izbegla zavisnost. Ovo je samo još jedan primer kako farmakologija konačno prepoznaje moć kanabinoida, jedinstvene kategorije hemikalija koju u prirodi proizvodi samo jedna biljka.
Prevod: Slobodan Petrović i IRKA tim
19. 06. 2015.
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS