Albanija godinama živi u paradoksu: jedan od glavnih resursa zemlje, zbog zabrane, služi samo da se obogate bande, stvara se nesigurnost i javni novac se prokocka u policijskim akcijama.
Tako je, govorimo o marihuani. Proizvodnja koja vodi u kasu lokalnog podzemlja, procenjuje se na 4,5 milijardi evra godišnje: polovina od BDP ( bilans državnog prihoda ). Sada biznismen i član Socijalitičke partije ( trenutno u vlasti ) Koko Kokedhima je pokrenuo izazov: “ Legalizujmo kanabis i napravimo siguran resurs koji će obogatiti zemlju umesto mafije”, izazvao je mnogo debata u nacionalnim medijima.
VRTOGLAVI BROJEVI INDUSTRIJE. Albanija je jedna od najvećih svetskih proizvođača kanabisa, prema proceni Ministarstva unutrašnjih poslova u Tirani, svake godine se proizvede 900 tona. Gajenje konoplje je rašireno u celoj zemlji, posebno u unutrašnjosti i planinskim krajevima, gde je teže obaviti policijsku kontrolu. Da biste imali ideju , koliko se raširilo, dovoljno je da znate, da, kada je italijanska Finansijska policija u dogovoru sa MUP Albanije poslala avion opremljen kamerama da lete preko teritorije Albanije u potrazi za plantažama, identifikovano je više od 500 zasada marihuane, blizu 12,5 posto državne teritorije. Brojevi, koji su doneli nadimak zemlji “Republika marihuane” u međunarodnim medijima.
BESKORISNO ORUŽJE POLICIJSKE REPRESIJE. Vlada je pokrenula ofanzivu poslednjih meseci, kroz seriju policijskih operacija u celoj zemlji i zbog pritiska UE , borba protiv trgovine drogom je jedan od uslova da vlada Tirane pristupi UE. Represija, koja se ponekad pretvorila u pravi rat, kao u Lazaretu, gde su u junu prošle godine tri dana, više od 500 vojnika vodili borbu protiv poljoprivrednika naoružanih kalašnjikovima. Ali sve dok ne bude alternative, za stanovništvo je rat, koji samo može doneti dodatne probleme, bez mogućnosti da se pobedi. Ni puške nisu dovoljne da ubede farmere da gaje žito umesto kanabisa, kad gajeći marihuanu zarade 300 evra po kilogramu, dok sa žitom imaju poteškoća da se prehrane. U stvari u danima opsade Lazareta, poljoprivrednici su masovno bili raspoređeni protiv policije.
Prevod IRKA tim
Izvor: Dolce Vita najhrabriji časopis u Italiji
http://www.dolcevitaonline.it/in-albania-stanno-pensando…/
Facebook
Twitter
Google+
YouTube
Tumblr
RSS